Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Den Země - svátek, který se snaží připomenout pravé hodnoty

11. 4. 2016 - PRAHA [Econnect/Toulcův dvůr]

Mezi ty základní patří zvýšení energetické účinnosti, recyklace odpadu a hledání obnovitelných zdrojů energie. Každý však tento den oslavuje po svém. Ne jinak tomu bude i na Toulcově Dvoře v pražské Hostivaři, který letošní rok věnuje tématu – Svět a jídlo.

Problematika potravin je v současné době velmi žhavým a obsáhlým tématem. Jedním z nich je i hospodárnost již vyrobených produktů. Z posledních statistik totiž vyplynulo, že 30 – 50 % všeho jídla, které se na světě vyprodukuje, skončí v popelnici. V číslech jde téměř o 2 miliardy tun potravin ročně.

Může se to zdá z pohledu běžné domácnosti neuvěřitelné, ale velmi významně k tomu přispívají supermarkety. „Je běžnou praxí, že téměř 30 % plodin, určené původně k následnému prodeji, se ani nesklidí, protože nesplňují podmínky odpovídajícího vzhledu. Jablko není dosti kulaté, brambory stejně velké, okurky podobně dlouhé,“ upřesňuje předsedkyně Toulcova dvora, Ing. Lenka Skoupá.

Z tohoto důvodu se na Toulcově dvoře rozhodli tento den věnovat aktivitám spojených s jídlem. Kromě stanovišť, na kterých se dovíte například o tzv. fairtrade čili spravedlivém obchodu, či o cestě potravin, kterou musí absolvovat, než se dostanou k vám na stůl, si budete moci vyzkoušet upéct chleba, vyrobit tvaroh či podojit mléko. „Rádi bychom touto cestou lidem připomenuli, jakou pravou hodnotu potraviny mají. Kolik námahy a práce za nimi stojí, a že vyrobit si domácí produkt, může být i zábava,“ dodává Jana Hrdličková, jedna z koordinátorek akce.

Česká republika se k oslavě tohoto dne připojila v roce 1990. Nyní jej slaví více jak miliarda lidí ve zhruba 175 státech. Stal se tak největším sekulárním svátkem, který slaví lidé společně na celé planetě bez ohledu na původ, víru či národnost.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz