Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Hledají se kandidáti na Ropáka a Zelenou perlu 2015

29. 3. 2016 - BRNO [Econnect/Děti Země]

Děti Země – Brno vyhlašují 24. ročník ankety o antiekologický čin Ropák roku a 21. ročník ankety o antiekologický výrok Zelená perla roku. Kandidáty může do pátku 8. dubna 2016 na jejich adresu či na jejich e-mail dz.brno@ecn.cz posílat kdokoliv, pokud uvede jejich jména a důvod navržení, resp. citaci výroku. Formuláře pro vyplnění jsou i na stránce http://www.detizeme.cz/ropak.

Ropáka 2014 získal ministr průmyslu a obchodu a poslanec za ČSSD Jan Mládek a Zelenou perlu 2014 prezident České republiky Miloš Zeman. Výsledky obou anket budou zveřejněny v pátek 22. dubna 2016 v 11 hodin na tiskové konferenci v Brně. Anketa Ropák je nejstarší novodobou anketou o nějakou významnou a mediálně známou anticenu. Antiekologický výrok bude vyhlášen po jednadvacáté!

„Mezi žhavými kandidáty na Ropáka je třeba ministr dopravy Dan Ťok (ANO), jehož rezort během roku 2015 bojoval proti zařazení dvou lokalit na Labi do soustavy NATURA 2000, ačkoliv to odborné studie asi deset let požadují. Jde o území u Děčína s plánovaným jezem a o Slavíkovy ostrovy u Přelouče s uvažovaným plavebním kanálem, který má stavět firma SKANSKA,“ říká koordinátor obou anket Miroslav Patrik z Dětí Země – Brno.

Silným kandidátem na Zelenou perlu je podle něho například komisař Stanislav Blažek z dopravního inspektorátu Policie ČR v Hradci Králové, který v září 2015 pro MF DNES prohlásil: „Cyklista je podle mého soukromého názoru neidentifikovatelný lotr, který nemá žádnou registrační značku, běžně jezdí po chodníku, v protisměru, na červenou, po přechodech a v podnapilém stavu.“

U kandidáta na Ropáka roku je nutné uvést důvod, tzn. prosazování nějakého škodlivého záměru, vydání závažného rozhodnutí nebo hlavní podíl na realizaci nějaké „antiekologické“ stavby. Loni bylo do ankety nominováno 12 osob. U kandidáta na Zelenou perlu roku je nutné uvést jméno autora výroku a jeho text a zdroj. Loni bylo zasláno 30 výroků.

Titul Ropák 2014 získal ministr průmyslu a obchodu a poslanec za ČSSD Jan Mládek za prosazování návrhu aktualizace Státní energetické koncepce ČR do roku 2040 s vysokou spotřebou energie a s nízkým využitím obnovitelných zdrojů energie, za snahu prolomit územní limity těžby hnědého uhlí z roku 1991 na Mostecku, za podporu výstavby nových jaderných bloků v Temelíně a v Dukovanech, za nesouhlas s návrhem klimatické politiky Evropské komise, který do roku 2030 předpokládá snížení emisí CO2 o 40 %, a za navržení přípravy ekologicky sporné těžby uranu na ložiscích Brzkov a Věžnice mezi Polnou a Přibyslaví u Jihlavy.

Vítězem ankety Zelená perla 2014 se stal prezident ČR Miloš Zeman, který v článku Miloš Zeman: Žádné ústupky zeleným fanatikům. Jsou jako jezinky ze dne 17. 5. 2014 prohlásil: „Jako prezident udělám vše pro to, aby zločiny ekologických nebo zelených fanatiků dále nepokračovaly.“


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Informační partner oblasti Životní prostředí

Ekolist
Deník o životním prostředí

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz