Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Napište dopis. Změňte život! Amnesty International Brno se jako každoročně zapojuje do Maratonu psaní dopisů. Zapojte se i vy!

5.12.2015
BRNO [Amnesty International Brno]
Autor: Lucie Paseková, tel: 603 280 840

5. prosince 2015 – Cílem Maratonu psaní dopisů je společně ručně napsat a poslat co nejvíc dopisů s výzvami vládám či úřadům příslušných zemí, a upozornit tak na porušování práv konkrétních lidí. Přímo obětem bezpráví je možné psát dopisy solidarity a vyjádřit jim tak podporu. Výsledky jsou opravdu vidět: už v průběhu akce jsou lidé osvobozováni z vězení, nečinné úřady začínají jednat, špatné zákony se mění nebo ruší…

Ne ve všech případech se podaří dosáhnout toho, co požadujeme. Jedno však mají společné – dopisy jsou obrovskou podporou pro oběti bezpráví a jejich blízké.

Brněnská skupina Amnesty International se každoročně připojuje k akci Maraton psaní dopisů, který již tradičně organizuje v rámci Týdne lidských práv. Letos s psaním začínáme ve čtvrtek 10. prosince od 14:00 na petičním stánku na adventních trzích na Staré radnici a následně pokračujeme od 16:00 v kavárně Trojka, kde se můžete těšit na bohatý doprovodný program související s komponovaným dnem Doba lidských práv (https://www.facebook.com/events/202704716728558/), jehož je Amnesty International Brno spolupořadatelem.


Letos budou Vaše dopisy pomáhat těmto vybraným případům vězněných, pronásledovaných či utlačovaných lidí a komunit z různých zemí světa:

• Karikaturista Zunar z Malajsie, který čelí trestu za tweetování. Čelí devíti paralelním obviněním, která se týkají jeho deseti tweetů z února letošního roku. Zaměřují se na kritiku soudnictví po odsouzení vůdce opozice Anwara Ibrahima, který Zunar považuje za vykonstruovaný, politicky motivovaný akt. Přidejte se, abychom pomohli Zunarovi zrušit všechna obvinění a zvýšili povědomí o malajsijských praktikách podrývajících svobodu slova.

• Mladá barmská studentka Phyoe Phyoe Aung, kterou zavřeli do vězení za klidný studentský protest proti nově přijatému zákonu o vzdělání, který omezuje akademickou svobodu v Barmě. Phyoe Phyoe Aung je sedmadvacetiletá žena, generální tajemnice Barmské studentské unie.

• Costas z Řecka, který byl brutálně napaden za to, že se zamiloval do osoby stejného pohlaví. Řecko-pákistánský homosexuální pár seděl na lavičce na náměstí v centru Athén, když je napadla skupina mužů v černém. Podezřelé dodnes nikdo neodhalil a nikdo nebyl potrestán. Apelujme proto na řeckou vládu, aby zajistila vyšetřování a potrestala viníky za zločin z nenávisti.

• Mnoho dívek z Burkina Faso, které jsou donuceny k svatbě už ve svých jedenácti letech. Marii otec pod pohrůžkou smrti nutí provdat se za sedmdesátiletého muže. Její čtyři sestry jsou rovněž nuceny k manželství. Vláda v Burkina Faso musí respektovat právo a ochránit dívky a mladé ženy před nucenými sňatky.

K vybraným oficiálním případům Maratonu psaní dopisů přidáváme případ naší adoptované vězeňkyně svědomí, čínské ženskoprávní prodemokratické aktivistky, která se momentálně nachází v hrozných podmínkách čínského vězení – paní Su Čchang-lan. Více o jejím případu si můžete přečíst zde: http://brnoamnesty.cz/kampane/, kde můžete také podepsat online petici.


Jak to bylo vloni?
V loňském roce lidé po celém světě napsali celkem více než 3 miliony dopisů! Společně jsme dokázali osvobodit Mosese z Nigérie, který byl v 16 letech odsouzený k smrti, zajistit odškodnění tisícům obětí průmyslové katastrofy v indickém Bhopálu nebo zdravotní péči ženám v oblasti Mkhondo, kde trpí nejvyšší mateřskou úmrtností v JAR.

„Dokázali jste přimět ten despotický režim, aby zastavil bičování mého muže. Když jsem mu o té obrovské podpoře řekla do telefonu, Raíf se rozplakal a řekl: ´Ensaf, jak jen můžu všem těm lidem dostatečně poděkovat?,“ vzkázala žena saudského bloggera Raífa Badawího. Jen v Česku bylo loni napsáno přes 20 000 dopisů. Psaly se ve školách, v kavárnách, knihovnách, kostelech i u stolů v obýváku.

Vše o Maratonu a o tom, jak se zapojit, najdete na www.amnesty.cz/maraton.


Kontakt a další informace:

Amnesty International Brno www.brnoamnesty.cz
Facebook https://www.facebook.com/AmnestyBrno

Martina Čichoňová
e-mail: martina.cichonova@amnesty.cz
tel.: 774 353 234

Petra Švambergová
e-mail: petra.svambergova@gmail.com
tel.: 731 136 187


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz