Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Nová studie: Ženy tvoří 50 % zemědělců v rozvojových zemích, ale vlastní jen 15 % půdy

5.11.2015
Praha [CARE Česká republika]
Autor: Ema Stašová, tel: 734 358 008

Pokud nebudeme nerovnosti v potravinovém systému řešit současně s klimatickými změnami, hrozí hlad stovkám milionů lidí na světě, převážně ženám a dětem, upozorňuje humanitární organizace CARE.
Studie od organizací CARE International, Food Tank a výzkumného programu CGIAR zkoumajícího změny klimatu, zemědělství a zajišťování potravin s názvem Cultivating Equality: Delivering Just and Sustainable Food Systems in a Changing Climate (v překladu Budování rovnosti: Spravedlivé a udržitelné potravinové systémy v měnícím se klimatu), ukazuje, jak světová nerovnost určuje, kdo jí jako první a kdo jí méně hodnotné potraviny, a také to, jak takové rozdělení ovlivňuje schopnost lidí přizpůsobit se klimatickým změnám. Food Tank, CARE International a CCAFS uvádějí, že řešení zaměřená na produkci potravin nestačí, a požadují širší dialog a lepší opatření na řešení nerovností v potravinových systémech.
„Klimatické změny nejvíce pociťují ti, kteří na ně mají ten nejmenší vliv a zároveň mají nejmenší schopnost se jim přizpůsobit. Řešení hladu a podvýživy v souvislosti se změnou klimatu je třeba hledat v boji proti nerovnosti potravinových systémů na všech úrovních,“ říká Tonya Rawe, hlavní poradkyně CARE International pro strategii a výzkum. „Až začnou vlády pracovat na naplňování nových cílů udržitelného rozvoje, nesmějí opomenout potřeby, zájmy a práva žen a malých výrobců potravin. Prvním krokem bude, abychom na jednání OSN o změně klimatu, které se uskuteční v prosinci tohoto roku v Paříži, dosáhli férové dohody,“ dodává Rawe.
„Udržitelnost a spravedlnost musejí být základními pilíři v boji proti klimatickým změnám, hladu, podvýživě a chudobě. Ženy tvoří téměř 50 procent zemědělců v rozvojových zemích světa a jsou zodpovědné za téměř 90 procent přípravy jídla v domácnostech,“ říká Danielle Nierenbergová, prezidentka organizace Food Tank. „Na celém světě však ženy představují asi jen 15 procent všech farmářů. Omezený přístup žen k technologiím, finančním zdrojům a pozemkům představuje nejen nespravedlivé rozdělení prostředků a omezení jejich produktivity, ale zároveň omezuje možnosti poloviny farmářů světa.“
„Potřeby drobných zemědělců, včetně žen, musí tvořit základ řešení klimatických změn,“ říká Dr. Bruce Campbell, který vede program CCAFS. „Nové technologie a řešení klimatických změn přinesou úspěchy pouze tehdy, budou-li respektovány zájmy a požadavky žen. Měli bychom také náležitě ocenit a podporovat schopnosti žen farmářek a inovátorek.“
Nová zpráva také analyzuje to, jak se „climate-smart“ zemědělství, udržitelné stupňování produktivity a agroekologie staví k nerovnostem a umožňují drobným výrobcům potravin a ženám obecně pozvednout se z chudoby.


Pro potravinovou a výživovou bezpečnost tváří v tvář klimatickým změnám, doporučují organizace CARE, CCAFS a Food Tank:
• Stanovit posílení žen jako prioritu a začlenit otázku klimatických změn do všech přístupů k potravinové a výživové bezpečnosti;
• Zajistit, aby drobní zemědělci a ženy měli možnost mluvit do procesu přijímání politických a rozpočtových strategií;
• Zavázat se k ambiciózním krokům a řešení klimatické krize a udržet globální oteplování pod 1,5° C za rok;
• Zavázat se ke zvýšení finančních rozpočtů pro řešení hladu a klimatických změn;
• Respektování práv drobných podnikatelů a žen, zavázání se ke spravedlivým přístupům v politice a dodavatelských řetězcích;
• Vědět, odkud pocházejí vaše potraviny, a dělat tak rozhodnutí podporující udržitelnou spotřebu.

Celou zprávu si můžete stáhnout zde: www.care.cz/cz/novinky/280-budování-rovnosti.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz