Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Odpůrci stavby Maršmelounu demonstrovali před úřadem Prahy 1

15. 4. 2015 - PRAHA [Econnect]

-foto Občanský monitoring-
-foto Občanský monitoring-
Sdružení Občanský monitoring a Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASORKD) zorganizovala protestní akci proti záměru výstavby monstrózní budovy přezdívané Maršmeloun (podle charakteristických barev a tvaru známých cukrovinek). Má jít o šestipatrový panelák v bezprostřední blízkosti Anežského kláštera. Tím by došlo k poškození prostředí památky ze třináctého století v historickém jádru Prahy. Několik stovek demonstrantů zaplnilo před úřadem městské části Praha 1 přilehlý chodník i část vozovky. Akci podpořila řada politiků i ředitel Národní galerie.

Několik stovek demonstrantů zaplnilo před úřadem městské části Praha 1 přilehlý chodník i část vozovky. Akce trvala zhruba hodinu a přítomno bylo několik policistů.

Podle organizátorů došlo v průběhu schvalování k porušení pravidel ochrany památek a záměr odporuje stanovisku ministerstva kultury. Za velmi podezřelou byla označena skutečnost, že pozemky města jsou prodávány pod tržní cenou a dokonce pod cenou místně obvyklou. Ve věci nebyl vyhlášen veřejný záměr a proto by smlouva s investorem měla být neplatná.

Přítomen byl radní pro kulturu Jan Wolf a vyslovil svůj nesouhlas s podobou záměru. Upozornil, že sice bylo schváleno předkupní právo na parcelu, ale v následné smlouvě je řada pochybení. Trojkoalice se proto postaví proti výstavbě. Z politiků také vystoupila poslankyně Marta Semelová s tím, že chce ve věci vyvolat jednání s ministrem kultury. Zástupce strany Pirátů zase slíbil předložit věc k projednání na majetkovém výboru hlavního města. Akci vyjádřil podporu ředitel Národní galerie Jiří Fajt a náměstek primátora Matěj Stropnický.

Petr Růžička z Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví vyzdvihl aroganci hlavního architekta záměru Zdeňka Fránka, který měl argumentovat zpodobněním golema do krychlové stavby. Místní obyvatelka, která na akci dorazila na vozíčku si ztěžovala na neustávající zastavovaní vnitrobloků, nedostatek slunce i vzduchu. Stavební odbor označila za "nenažravce ochotné odkývat všechno". Studentka Akademie výtvarných umění Klára sdělila, že cítí potřebu bránit stínadelského genia loci.

Několikrát se řečníci opřeli do vedoucích pracovníků památkářských institucí. Zazněl požadavek na odvolání šéfa Památkové inspekce Martina Zídka a ředitele pražského pracoviště Národního památkového ústavu Ondřeje Šefců, jemuž je přičítána vina za necitlivou opravu Karlova mostu.

Opakovaně zazníval také požadavek na úplné zamezení nové výstavby v centru města, kde je již tak nedostatek volného prostoru a zeleně. Pro obyvatele navíc není dalších domů zapotřebí, protože Praha nyní disponuje zhruba sedmi tisíci volnými byty. Mezi zavrženíhodnými projekty bylo jmenováno Quadrio na Národní či hrozí vystěhování obyvatel bloku domů u Staroměstského náměstí kvůli stavbě velkohotelu.

Za doprovodu harmonikářky Kristýny zazněla parafrázovaná píseň "Že se nestydíte, takhle kazit Prahu, zvláště když není vaše...." Vizuálně účinkovaly kromě transparentů také růžové a šedivé krabice na hlavách zpodobňující budovy plánované stavby. Pro oslazení se rozdávaly bonbony marshmallow.

Na závěr organizátoři připomněli úspěch při občanských protestech proti bourání domu na Václavském náměstí. Tomu se podařilo zabránit, přestože byl již vydán demoliční výměr.


Michal Štingl

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

Michal Štingl

Autor je redaktorem Econnectu pro oblast životní prostředí.

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz