Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ministr Jurečka de facto připustil zákaz kožešinových farem

27. 3. 2015 - PRAHA [Econnect/OBRAZ - Obránci zvířat]

Minulý týden zveřejnil spolek OBRAZ - Obránci zvířat otřesné záběry z českých kožešinových farem. V reakci na to ministr zemědělství Marian Jurečka v rozhovoru pro TV Nova připustil, že zvířata v klecích trpí, a vyjádřil připravenost jednat o úpravách zákona ve prospěch kožešinových zvířat. Jako příklad hodný následování uvedl bezklecový chov nutrií jeho rodičů za komunismu. Jak však ukazují zkušenosti ze zahraničí, takové parametry chovu jsou dnes ekonomicky zcela nerentabilní a takový požadavek znamená jejich faktický, nepřímý zákaz.

"Například Švýcarsko již před několika lety výrazně zpřísnilo požadavky na kožešinové farmy tak, aby alespoň částečně reflektovaly potřeby divokých nedomestifikovaných zvířat. Lišky a norci zde musí mít k dispozici mnoho metrů čtverečních a velkou plochu na hrabání a plavání. Po přijetí těchto předpisů byly všechny kožešinové farmy okamžitě uzavřeny, protože jejich provoz nebyl ekonomicky únosný," řekl Daniel Cao, mluvčí spolku OBRAZ - Obránci zvířat.

"Věříme, že ministr Jurečka nakonec dospěje k logickému závěru, že není možné zachovat existenci kožešinových farem a zároveň poskytnout chovaným divokým zvířatům takové podmínky, které respektují jejich potřeby a nezpůsobují jim celoživotní strádání. Bude se pak muset rozhodnout, zda bude stát na straně těch, kteří chtějí dále tolerovat týrání zvířat pro zbytečné módní doplňky, nebo na straně 68 % českých občanů, kteří chtějí toto jednání zakázat," dodal Cao.

Spolek OBRAZ - Obránci zvířat prosazuje variantu přímého zákazu chovu zvířat na kožešiny po vzoru Slovinska, které tento zákaz s dvouletým přechodným obdobím přijalo na začátku roku 2013. "Dle našeho názoru není na místě předstírat, že kožešinové farmy lze provozovat bez trápení zvířat. A týrání zvířat kvůli ozdobným límcům nepatří do 21. století. Proto je nyní povinností politiků jej v souladu s přáním většiny českých občanů zakázat," řekl Daniel Cao, mluvčí spolku OBRAZ - Obránci zvířat.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz