Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Problémy doma je nutné řešit včas. Pomoci může rodinná konference

26. 2. 2015 - PRAHA [Econnect/Lata]

Rodinná konference je účinnou metodou, jak zlepšit vzájemné soužití a předcházet zhoršování problémů, které by mohly v krajní situaci vést až k rozpadu rodiny nebo odebrání dětí z péče rodičů. Jednou z organizací, která je u nás nabízí, je i sdružení Lata.

Paní Věra si prožila krušný rok. Nejprve prošla rozvodem a stěhováním, posléze navíc dostala – z důvodu reorganizace – výpověď. Její dva synové situaci nepřijali dobře. Ten starší začal po nástupu na odborné učiliště šikanovat spolužáky a jeho chování doma se také stalo neúnosným. Aby toho nebylo málo, u mladšího chlapce se objevily vleklé zdravotní potíže.

Zlom nastal až tehdy, když byla Věra kvůli péči o nemocného syna propuštěna ve zkušební době z nové práce. Tehdy uznala, že situaci sama nezvládne, a obrátila se na neziskovou organizaci Lata.

„Paní Věře jsme doporučili metodu Rodinné skupinové konference. Ta spočívá v tom, že naši pracovníci nejprve zhodnotí situaci a naváží spojení se všemi členy rodiny, kteří jsou ochotni spolupracovat. Vítána je samozřejmě i účast přátel nebo pedagogů,“ vysvětluje princip programu koordinátorka pro rodinné konference v Latě Petra Pfaurová.

Pak přichází na řadu samotná rodinná konference. Na tomto setkání si úkoly rodina vymyslí a rozdá sama, bez asistence odborníků, vytvoří Plán rodiny, který pak za podpory pracovníka společnými silami uvádí do praxe. Poté je potřeba vše, co bylo řečeno, aplikovat v běžném životě. Cílem není změnit chování příslušníků, ale nastavit komunikaci mezi nimi, obnovit zpřetrhané rodinné vazby a zejména pomoci tomu, aby se setkali a začali si vypomáhat.

„Mění se také například denní režim, trávení volného času, přístup k povinnostem a míra vzájemného pochopení členů rodiny. Místo vytváření konfliktů se rodina učí spolupracovat. To všechno chce čas a soustředěné úsilí,“ doplňuje Petra Pfaurová.

Délka spolupráce závisí na rozměrech problémů, v případě paní Věry trvala sedm měsíců. Ta se za tu dobu odhodlala řešit své vleklé psychické potíže s psychoterapeutem. Největším překvapením ale bylo, jak se do řešení problémů opřeli mužští členové rodiny. Mladšího ze synů se „ujal“ Věřin strýček Vojta – začal s ním poznávat taje bezlepkové kuchyně, jezdit na výlety nebo na ryby. Nakonec se zapojil i otec staršího chlapce, který se nejprve od všeho distancoval. Pod náporem důkazů o synově nevhodném chování zařídil jeho přestup na jinou školu a přesvědčil ho, aby se vrátil k cyklokrosu.

„Rodina tak situaci zvládla a předešla různým závažnějším krizím, které v podobných případech hrozí – drogy, kriminální chování, vyloučení ze školy nebo dokonce zásah orgánů ochrany dětí a nařízení ústavní výchovy. To jsou samozřejmě krajní situace, ale je třeba si uvědomit, že nakupení řady zdánlivě drobných problémů jimi může vyústit,“ uzavírá Petra Pfaurová a doporučuje proto všem rodinám, které si neví rady, aby se včas obrátily na profesionály s žádostí o pomoc.

O sdružení Lata

Sdružení Lata – Programy pro ohroženou mládež pomáhá od roku 1994 sociálně ohroženým dětem a mladým lidem ve věku 13-26 let. Hlavní projekt „Ve dvou se to lépe táhne“ je založen na vrstevnické podpoře od vyškolených dobrovolníků, od nichž se klienti učí, jak se vypořádat s obtížnými životními situacemi a kvalitně trávit volný čas. Pomoc dobrovolníků je doplněna o odbornou péči sociálních pracovníků a další doplňkové služby. V roce 2012 rozšířilo sdružení své služby o program podpůrné individuální práce s rodinou. Jeho cílem je provázení rodičů v náročných momentech výchovy dětí, nalezení prostoru pro komunikaci mezi členy rodiny a posílení zdravých vazeb mezi nimi. Za svou práci získala Lata v roce 2013 mezinárodní Cenu Nadace ERSTE za přínos sociální integraci, v roce 2014 byla oceněna jako Neziskovka roku. Více informací naleznete na www.lata.cz.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz