Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Padesát nových dobrovolníků Rysích hlídek Hnutí Duha mapuje a hlídá vzácné šelmy

9. 12. 2014 - PRAHA [Econnect/Hnutí Duha]

Letošního úvodního školení pro dobrovolníky Rysích hlídek na Šumavě se zúčastnilo téměř padesát nových zájemců. Naučili se od odborných lektorů i zkušenějších kolegů, jak rozpoznávat a dokumentovat rysí stopy či jak správně odebrat vzorky trusu pro analýzu DNA. Vyslechli také od zoologa Správy NP a CHKO Šumava Luďka Bufky přednášku o současném stavu šumavské rysí populace. Mozaiku informací doplnila ještě videa z fotopastí Vlčích a rysích hlídek z Beskyd, díky nimž mohli dobrovolníci vidět rysy téměř „naživo“ v jejich každodenním životě – při hrátkách, výchově mláďat či značkování.

Fotopasti používají Rysí hlídky na Šumavě prvním rokem. Jejich správná instalace vyžaduje desítky hodin v náročném zimním terénu a stovky nachozených kilometrů. Jen v loňské sezóně strávili dobrovolníci Rysích hlídek při mapování území přes tři sta dní. V dubnu přineslo jejich snažení první fotografický „úlovek“.

Podle pracovníků Správy NP a CHKO Šumava tvoří česko-bavorsko-rakouskou populaci zhruba 50 - 70 zvířat. Kvůli převážně soumračné aktivitě a velkému areálu je velmi obtížné tato zvířata sledovat. Proto také zprávy z Rysích hlídek přispívají dobře k bližšímu poznání těchto zvířat.

Největším ohrožením pro vzácné šelmy je stejně jako všude v Evropě pytláctví. Rys se stává obětí trofejových lovců. Pro některé myslivce jsou bohužel šelmy kontroverzními zvířaty. Usilují o to, aby z naší přírody opět zmizely. Proto dobrovolné hlídky na Šumavě a v Pošumaví mapují výskyt rysa a šíří osvětu mezi místními lidmi i návštěvníky. Šelmy jsou v  přírodě nenahraditelné. Udržují v lese přirozenou rovnováhu, regulují přemnoženou spárkatou zvěř, a tím pomáhají zdarma lesníkům chránit mladé stromky před okusem.

Josefa Volfová, koordinátorka Rysích hlídek na Šumavě, řekla: „Velmi mě těší, že na prahu nové sezóny Rysích hlídek na Šumavě jsme dostali tak krásný dárek v podobě vzácných snímků rysů v terénu. Fotopasti, které letos dobrovolníci pracně nainstalovali, tak už podruhé přinesly vzácný “úlovek.”

“Těší mě i rostoucí zájem dobrovolníků o Rysí hlídky. Lidé chtějí věnovat volný čas něčemu důležitému a smysluplnému. Každoročně si rysi na Šumavě získávají desítky nových obdivovatelů a ochránců. Společně chceme změnit vnímání rysa i dalších šelem veřejností, aby se staly vítanými a obdivovanými obyvateli našich lesů. Přinášíme proto z terénu fakta o jejich výskytu, každodenním životě i významu pro naši přírodu a rozšiřujeme je mezi lidmi na Šumavě. Především na nich záleží, zda tu tato krásná šelma zůstane.“

„Zrovna o uplynulém víkendu našli naši dobrovolníci stopy rysů a pravděpodobně také losa. Rysí hlídky jsou jedinečnou možností, jak nahlédnout do života těchto vzácných, volně žijících zvířat.“


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz