Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Lidé vyzvali Ázerbájdžán k propuštění politických vězňů

27. 11. 2014 - BRNO [Econnect/NESEHNUTÍ]

Dvě desítky osob obsadily dnes prostor před velvyslanectvím Ázerbájdžánské republiky v Praze na protest proti věznění obránců lidských práv v této kavkazské zemi. V rukou držely fotografie ázerbájdžánských politických vězňů, kterých má tamní režim více než stovku. Akci pod názvem „Pálí nás nesvoboda v Ázerbájdžánu“ uspořádala nevládní organizace NESEHNUTÍ, která se dlouhodobě věnuje podpoře občanských iniciativ na jižním Kavkaze v rámci svého programu Cesta iniciativy.

Dnešní akce před velvyslanectvím Ázerbájdžánské republiky skončila výzvou k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění všech politických vězňů z ázerbájdžánských věznic. Přítomné osoby upozornily na existenci více než stovky lidí, kteří jsou v Ázerbájdžánu v současné době vězněny za svoji občanskou aktivitu a kritiku režimu. Jsou mezi nimi muži i ženy: obhájci lidských práv, nezávislí novináři, umělci, opoziční politici, náboženští představitelé i členové mládežnických organizací. Aktuální seznam politických vězňů v této zemi je k dispozici v tomto dokumentu, životní příběhy některých z nich v příloze této tiskové zprávy.

Účastníci akce za propuštění politicky perzekuovaných v Ázerbájdžánu upozornili také na vztah mezi Českou republikou a kavkazskou diktaturou. „Tato jihokavkazská země není v České republice zatím příliš známá, ale máme s ní společného mnohem víc, než si myslíme. Dvacet pět procent ropy, kterou si v Česku lijeme do aut, pochází z Ázerbájdžánu. Málokdo ví, že tím všichni nechtěně pomáháme financovat tvrdou diktaturu,“ vysvětlila Petra Havlíková z NESEHNUTÍ.

„Pálíme ázerbájdžánskou ropu, ale pálí nás i nesvoboda v Ázerbájdžánu,“ vysvětluje význam transparentu s nápisem „Pálí nás nesvoboda v Ázerbájdžánu“ Peter Tkáč, jeden z účastníků akce. Tématem porušování lidských práv v Ázerbájdžánu se v ČR systematicky zabývají kromě NESEHNUTÍ i další nevládní organizace (Amnesty International, Člověk v tísni). NESEHNUTÍ také organizuje podpisovou akci za propuštění politických vězňů Rasula Jafarova a Intigama Alijeva adresovanou prezidentu Ázerbájdžánu. Vzhledem k tomu, že v září letošního roku přijal Evropský parlament velmi kritickou rezoluci č. 2014/2832 věnovanou pronásledování obránců a obránkyň lidských práv v Ázerbájdžánu oslovila nevládní organizace NESEHNUTÍ také všechny poslance a poslankyně evropského parlamentu s žádostí, aby podpořili výzvu za propuštění těchto dvou nespravedlivě stíhaných a vězněných osob.

Perzekuce politických oponentů ázerbájdžánské diktatury se vystupňovala v létě tohoto roku, tedy jen pár měsíců poté co Ázerbájdžán začal předsedat Výboru ministrů při Radě Evropy. Během této vlny pronásledování a zatýkání byli zadrženi nejen nezávislí novináři, lidskoprávní aktivisté, blogeři ad., ale i ti, kteří jim vyslovovali podporu či poskytovali právní pomoc. Chronologie represí od května do srpna 2014 je k dispozici v dokumentu evropského think thanku European Stability Initiative.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz