Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Legendární Steve Reich a perkusionista Colin Curie společně zatleskají na Strunách podzimu

13. 10. 2014 - PRAHA [Econnect/Struny podzimu]

Clapping Music – skladbu pro dva páry rukou osobně uvede 14. října na festivalu Struny podzimu jedna z nejvýraznějších postav dějin soudobé hudby, guru minimalismu Steve Reich společně s perkusistou Colinem Curriem. Novátorským kompozicím skladatele, který změnil běh hudebních dějin, bude v prostorách Forum Karlín patřit celý večer. Ansámbl Colin Currie Group podpořený Synergy Vocals uvede ještě Reichovy legendární skladby Sextet a Drumming.

„Účast Steva Reicha, jednoho z největších žijících skladatelů, stále plného energie a kreativity, je pro nás obrovskou poctou a pro festivalové publikum velkou událostí,” říká umělecký ředitel Strun podzimu Marek Vrabec. Téměř osmdesátiletý komponista, držitel Pulitzerovy ceny, ovlivnil a nadále ovlivňuje generace muzikantů i skladatelů. Sám se nebojí nejrůznějších žánrových přesahů. Před pár dny vydal nové album Radio Rewrite, na němž přepracoval i dvě skladby alternativních rockerů Radiohead. Jejich kytarista Jonny Greenwood na oplátku skvěle nahrál kytarový part v Reichově skladbě Electric Counterpoint. Reichovu skladbu Cello Countepoint provedla před několika dny na festivalu Struny podzimu violoncellistka Maya Beiser.

Perkusionistický soubor v čele s Colinem Curriem je dnes v oboru bicích nástrojů absolutní špičkou. Například za nahrávku Percussion Concerto britské skladatelky Jennifer Higdon s Londýnskými filharmoniky získali v roce 2010 cenu Grammy. Časopis The Spectator o Collinovi Curriem bez kudrlinek napsal: „Bezesporu nejlepší a nejodvážnějši perkusionista na světě.“

Zážitek z očekávaného koncertu umocní ještě možnost položit oběma aktérům večera otázky. Oblíbenou diskusi Q&A bude po koncertě moderovat přední domácí hudební publicista Pavel Klusák. Koncert navíc bude živě přenášet stanice Vltava Českého rozhlasu.

Do větších prostor Fora Karlín byl koncert přesunut pro značný zájem publika. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti, nyní v prodeji zbývají poslední místa. Více informací na www.strunypodzimu.cz.

Steve Reich je jednou z klíčových osobností moderní hudby posledních pěti dekád. Je považován za otce zakladatele minimalismu, ale jeho vliv široce přesahuje hranice hudebních stylů a žánrů. Reichova práce s fázováním, rytmem a strukturou skladby čerpá z africké i asijské hudby, vytvořil navíc unikátní způsob komponování, který poznamenal několik generací hudebníků a skladatelů. Přitahuje nejen umělce z oblasti artificiální hudby, ale hlásí se k němu jazzová legenda Sonny Rollins, kytarista Pat Metheny i řada interpretů elektronické a taneční hudby včetně The Orb.

Colin Currie je fenomenální skotský perkusista, o němž nadšení novináři hovoří jako o nejlepším a nejtroufalejším současném hráči, jehož je radost poslouchat i sledovat při hře. Se svými spoluhráči ve vynikajícím ansámblu Colin Currie Group dotáhl hraní na bicí nástroje až k absolutní dokonalosti. Ostatně, Steva Reicha zcela nadchlo jejich provedení skladby Drumming.

Na první setkání se svým spoluhráčem Reich vzpomíná: „V londýnském Southbank Centre mě naprosto dostal: srolovaly se mi z toho ponožky. Moje vlastní skupina by nedokázala zahrát tak dynamicky a expresivně. Úplně jsem žárlil!“. Colin Currie a jeho skupina jsou však nepostradatelní interpreti i pro další renomované autory, jako jsou Elliott Carter, Einojuhani Rautavaara, Jennifer Higdon, Kalevi Aho, Kurt Schwertsik, Simon Holt, Alexander Goehr, Dave Maric, Julia Wolfe nebo Nico Muhly.

Žánrově pestré Struny podzimu nabídnou během dalších podzimních týdnů například koncerty jazzových matadorů Ahmada Jamala a Hugh Masekely, společný koncert pianisty Brada Mehldaua a mandolínisty Chrise Thileho či první dámy flamenka Estrelly Morente. Závěrečnou tečku za letošním ročníkem napíše klubová noc SPOTLIGHT s magickou show britského tria Young Fathers, LOW či Taylorem McFerrinem.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz