Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Na náměstí Míru vyroste cela na podporu politických vězňů v Ázerbájdžánu

10. 10. 2014 - PRAHA [Econnect/Člověk v tísni]

Člověk v tísni postaví v úterý 14. října na náměstí Míru v Praze celu, aby tak upozornil na nedávnou vlnu represí a nárůst počtu politických vězňů v Ázerbájdžánu. Cela bude na náměstí stát celé odpoledne od 14:00 do 18:00 a bude otevřena všem, kteří budou chtít vězně podpořit a na symbolických pět minut se obléct do mundůru. Připravena bude petice požadující propuštění vězňů a výstava a o lidských právech v Ázerbájdžánu.

V 16:00 se uskuteční představení akce pro novináře, kterého se zúčastní také Ázerbájdžánec Vugar Gojajev, který v současnosti pracuje pro lidskoprávní organizaci Human Rights Watch v Berlíně. Svou účast přislíbil také bývalý disident a aktivista v oblasti lidských práv Jan Ruml. "Akce se mimo jiné zúčastní primátor hlavního města Prahy Tomáš Hudeček, který by měl celu navštívit v 16:30, ve stejný čas jako barmský blogger a aktivista Nay Phone Latt, který jako politický vězeň strávil za mřížemi pět let. "Zájemci budou moct napsat pohlednici, kterou pošleme nespravedlivě zadrženým," říká Adéla Pospíchalová ze společnosti Člověk v tísni. "Je to pro ně obrovská morální vzpruha." "Jsme přesvědčeni, že mezinárodní pozornost může politickým vězňům pomoci, aby s nimi bylo lépe zacházeno, nebo byli dříve propuštěni na svobodu," říká Pospíchalová. "Do cely proto zveme i politické představitele z různých politických stran a veřejně známé osobnosti."

Svůj vzkaz do Ázerbájdžánu posílá také Tomáš Halík, prezident České křesťanské akademie a držitel Templetonovy ceny: "Myslím na všechny pronásledované zastánce svobody a demokracie v Ázerbájdžánu. Milí přátelé, v těchto dnech si v naší zemi připomínáme čtvrtstoletí od událostí, které neočekávaně a zcela pokojně zlomily moc, která porušovala lidská práva a občanské svobody. Pevně věříme, že každá nespravedlivá vláda dřív nebo později padne a splní se naděje těch, kteří touží po svobodě a jsou ochotni přinášet velké oběti. Přátelé, nejste zapomenuti!"

Represe, nátlak a zastrašování

V posledních měsících došlo v Ázerbájdžánu k významnému zhoršení situace v oblasti lidských práv. Vzrostly vládní represe, nátlak a zastrašování vůči nevládním organizacím, aktivistům z řad občanské společnosti, novinářům a ochráncům lidských práv. Mnozí z nich byli zatčeni a odsouzeni k mnohaletým trestům. Mezi zadrženými v poslední době byli významní obhájci lidských práv Lejla a Arif Junusovi, Rasul Džafarov nebo laureát lidskoprávního ocenění Homo Homini Intigam Alijev, kteří čelí vysokým trestům na základě vykonstruovaných obvinění.

Ázerbájdžán je jihokavkazskou zemí, kde již po několik desetiletí vládne rodinný klan Alijevů, který si moc v zemi zajišťuje tvrdými represemi a budováním tuhé diktatury postavené na příjmech z ropy. Ázerbájdžán je proslulý manipulací voleb, potlačováním svobody slova, likvidací nepohodlných nevládních organizací, persekucemi nezávislých novinářů i držením politických oponentů ve vězení. V ázerbájdžánských věznicích je v současnosti okolo 100 politických vězňů.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

Související články

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz