Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Jak se bránit toxickému znečištění informují Češi v Kazachstánu

22. 7. 2014 - PRAHA [Econnect/Arnika]

Sesbírali v Kazachstánu přes sto kilogramů vzorků, podíleli se na jejich analýzách, teď jedou s výsledky seznámit místní veřejnost i úřady. Odborníci z Arniky a Vysoké školy chemicko-technologické v Praze zahajují Expedici Kazachstán bez jedů 2014, při které budou také úřadům nabízet řešení, jak mohou životní prostředí vyčistit a občanům, jak chránit vlastní zdraví. Informační tour zastaví v Ekibastuzu, Balchaši, Temirtau a v okolí řeky Nura. Další vzorky pak odborníci odeberou ve Stěpnogorsku nebo u břehů Irtyše na Altaji. Expedici zakončí odborná mezinárodní konference o toxickém znečištění 7. srpna v hlavním městě Kazachstánu Astaně.

„Výsledky rozborů jsou na mnoha místech alarmující, například ve městech Balchaš a Temirtau je na některých dětských pískovištích vysoké množství těžkých kovů, což svědčí o značném znečištění, jež chrlí do vzduchu tamní ocelárny. V okolí Ekibastuzu je zase půda kontaminována látkami, které se v lidském organismu kumulují a působí problémy, jako polychlorované bifenyly anebo dioxiny, v sedimentech Nury pak byly pro změnu vysoké koncentrace rtuti, přitom okolí řeky se hojně zemědělsky využívá. Nově zjištěná data předáme zodpovědným úřadům a budeme na ně apelovat, aby prosadily zastavení dalšího znečišťování. V řadě případů to bude vyžadovat tlak na podniky, aby investovaly do ekologických technologií, jako jsou například účinné filtry. Na celostátní úrovni je pak třeba najít prostředky k sanaci již znečištěných míst, která ohrožují zdraví obyvatel,“ říká vedoucí programu Toxické látky a odpady RNDr. Jindřich Petrlík z Arniky.

„Na začátku devadesátých let přijela řada odborníků, kteří nám pomohli prosadit změny v ochraně životního prostředí a přidali i praktické rady, jak ho zlepšit. Kazachstánským nevládním organizacím jsme nabídli totéž, protože Evropská unie disponuje jednak progresivními technologiemi, jednak řadou úspěšných zkušeností s řešením různých druhů zamoření. Uvědomujeme si nejen to, že s obyvateli Kazachstánu sdílíme nejen část historické zkušenosti a velmi podobné problémy, ale hlavně to, že znečištění nezná hranic. Zejména takzvané perzistentní organické látky cestují na velké vzdálenosti a ohrožují zdraví lidí i v mnoho tisíc kilometrů vzdálených zemích,“ říká koordinátor české části projektu Martin Skalský z Arniky.

Na Expedici Kazachstán bez jedů 2014 se vydal tým, ve kterém nechybí vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika Jindřich Petrlík, koordinátor Martin Skalský, expert z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze Martin Bystrianský, specialista Arniky na odběry vzorků Jan Nezhyba nebo dokumentarista Ondřej Petrlík. O průběhu cesty bude přímo z Kazachstánu průběžně informovat Vratislav Vozník prostřednictvím facebookové stránky Arniky www.facebook.com/arnika.org.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz