Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Charita ČR pomůže dalším 11 zraněným z Ukrajiny

7. 3. 2014 - PRAHA [Econnect/Charita ČR]

Vojenský speciál včera večer dopravil na pražské letiště Kbely dalších jedenáct zraněných z nedávných nepokojů na Ukrajině. V Česku budou léčeni v nemocnicích v rámci projektu MEDEVAC. Sociální servis opět poskytne Arcidiecézní charita Praha. Ve čtvrtek 6. března přistál na pražském letišti Kbely speciál s 11 pacienty z Ukrajiny, kteří budou v Česku léčeni v rámci programu humanitárních evakuací zdravotně postižených obyvatel MEDEVAC, zaštítěný českou vládou.

Sociální servis pacientům, tedy asistenci, tlumočení, drobné nákupy zajistí pracovníci Arcidiecézní charity Praha, kteří tím usnadňují pacientům orientaci v cizím prostředí. Pražská Charita od 27. února 2014 již zajišťuje péči pro 27 ukrajinských pacientů. Všichni utrpěli vážná zranění při nedávných nepokojích.

„Zranění jsou lidé nejrůznějšího věku. Od nejmladšího, kterému je sedmnáct až po muže ve věku přes šedesát let. Jde o svobodné kluky i ženaté táty od rodin s pěti dětmi. Zranění pocházejí z různých sociálních skupin. Od studentů, přes dělníky, až po podnikatele,“ říká koordinátorka projektu Svitlana Porche z Arcidiecézní charity Praha.

„Nikdy jsem nezažila tak emočně silný a současně náročný MEDEVAC,“ dodává paní Svitlana, která v Charitě pracuje již řadu let. „Jednak je pacientů více než jindy a navíc jde tentokrát o dospělé lidi zraněné střelnými zbraněmi při nedávných nepokojích.“

Program MEDEVAC, který je v gesci Ministerstva vnitra ČR, totiž slouží především k léčbě vážně nemocných dětí z oblastí postižených válkou či jinými krizemi, kterým nebylo možné zajistit léčbu v místních podmínkách.

Program spravuje Ministerstvo vnitra ČR ve spolupráci s ministerstvy zahraničních věcí, zdravotnictví a obrany. Od roku 1993, kdy program MEDEVAC vznikl, bylo v jeho rámci léčeno celkem 165 pacientů (převážně dětí) z Bosny a Hercegoviny, Kosova, Čečenska, Iráku, Pákistánu, Afghánistánu, Kambodže, Libye a Myanmaru/Barmy a Sýrie. Arcidiecézní charita Praha spolupracuje na programu MEDEVAC od roku 2006.

Sbírkové konto Charita pro Ukrajinu

Finanční dary lze posílat na sbírkový účet 55660022/0800 u České spořitelny, variabilní symbol 104.
Na sbírkové konto věnovali dárci již 706 818 Kč (stav k 7. březnu 2014).

Dárcovská SMS

DMS UKRAJINA na číslo 87 777 (Cena jedné DMS je 30 Kč. Z této částky Charita ČR obdrží 28,50 Kč. Službu DMS provozuje Fórum dárců. Technicky zajišťuje ATS Praha.)

Charita ČR minulý týden okamžitě uvolnila částku 100 000 Kč ze svého krizového fondu, stejnou částku uvolnila také Arcidiecézní charita Olomouc. Do zdravotnického centra pro demonstranty z Majdanu v Kyjevě (centrum otevřela církev pod zdejším řeckokatolickým chrámem) dopravila Charita ČR koncem minulého týdne 1 000 lékárniček a zásilku gumových rukavic. V sídle Arcidiecézní charity Olomouc (ul. Křížkovského 6) je možno prostřednictvím sběracích listin přispět také v hotovosti.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

23. 3. 2014

Související odkazy

Související články

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz