Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Údaje ze sčítání lidu i po provedené “anonymizaci“ mohou být použity k získávání informací o jednotlivých občanech

7. 3. 2014 - PRAHA [Econnect/Iuridicum Remedium, o. s.]

Český statistický úřad provedl anonymizaci údajů ze sčítání lidu a údaje z jednotlivých sčítacích formulářů dal k dispozici akademikům. Problém je, že i po provedené anonymizaci, tedy po odstranění jména, přesné adresy nebo data narození, je soubor ostatních údajů natolik jedinečný, že se v souboru všech sebraných formulářů znovu neopakuje, to může podle neziskové organizace Iuridicum Remedium (IuRe) znamenat potenciální riziko zpětné deanonymizace a zneužití těchto údajů.

Údaje, které v současné době vybraná akademická pracoviště mají k dispozici, se skládají z 10.4 milionu řádků, z nichž každý odpovídá jednomu anonymizovanému sčítacímu formuláři. Téměř 94% takto anonymizovaných řádků je přitom jedinečných. U dospělých osob je toto číslo ještě vyšší. Co to může pro ty, kteří se sečetli znamenat?

„Na riziko, že připravovaná anonymizace nemusí stačit k ochraně soukromí občanů, kteří sčítací formuláře odevzdají, jsme opakovaně upozorňovali Český statistický úřad, Úřad pro ochranu osobních údajů i veřejnost již před samotným sčítáním,“ uvádí výkonný ředitel IuRe Jan Vobořil. „Celý případ ukazuje názorně nebezpečí tzv. data miningu. Zdánlivě anonymní údaje získávají zcela jiný kontext v případě, kdy jsou propojeny různé údaje vztahující se k jediné osobě.“

Podle IuRe existují reálná rizika zneužití údajů, byť k panice zřejmě zatím není důvod. Český statistický úřad si podle IuRe nejspíš sám uvědomuje, že údaje jsou i přes provedenou anonymizaci citlivé, protože akademici, kteří s nimi pracují, se musí zavázat k mlčenlivosti. Rizikem může být podle IuRe předání takto anonymizovaných údajů do Národního archivu, což podle zákona Český statistický úřad musí udělat. Poté bude mít přístup k těmto datům prakticky každý.

„Riziko zneužití údajů v případě, že se v této podobě ocitnou v archivu, určitě nepovažujeme za nereálné. Například pro různé marketingové či úvěrové společnosti bude zajímavé propojit údaje ze sčítání s údaji, které již mají k dispozici. V řadě případů, zejména u lidí bydlících v menších obcích s několika obyvateli, bude stačit znát třeba jen jméno, bydliště a věk, a tyto údaje půjdou propojit se všemi dalšími údaji, které dotyčný ve sčítacím formuláři vyplnil. Čím větší je obec, kde dotyčný bydlí, tím bude nutné, aby potenciální útočník měl k dispozici více propojitelných údajů. A co lze propojením údajů zjistit? Může jít o citlivé údaje jako je národnost, vyznání, ale i o údaje o zaměstnání, vzdělání nebo o počtu dětí. Pokud vezmeme v potaz, že se údaje týkají prakticky celé populace, tak jde o osobní údaje, která by zejména na marketingovém trhu byla placena zlatem,“ uzavřel Vobořil.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz