Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Nový projekt Fair Play a Živá knihovna se úspěšně rozjíždějí

15.2.2014
BRNO [Amnesty International Brno]
Autor: Lucie Paseková, tel: 723 146 569

Projekt Fair Play, jehož je Živá knihovna součástí, se zaměřuje na prevenci diskriminace, rasismu a extremismu. Amnesty International ČR (dále AI) rozběhla v letošním školním roce dlouhodobou spolupráci s dvanácti základními středními školami a nízkoprahovými kluby v Praze, Brně a Ústí nad Labem. „Živá knihovna pomáhá studentům překonávat strach z neznámého, nabourává zažité stereotypy a dává jim možnost získat vlastní zkušenost. Pro knihy je tento projekt zároveň jedinečná příležitost podílet se na vnímání různých menšin a předávat své osobní zkušenosti mladým lidem,“ vysvětluje Jiří Bejček, manažer sekce Vzdělávání k lidským právům AI.

AI si klade za cíl o těchto tématech studenty nejen informovat, ale také podnítit jejich vlastní aktivitu a zájem o lidská práva obecně. V této chvíli mají za sebou studenti a lektoři projektu řadu interaktivních workshopů s touto tematikou. Rasistické a xenofobní postoje, principy a fungování předsudků i jejich důsledky – s tím se studenti již seznámili. Teď je čeká Živá knihovna, která je skvělým způsobem k překonávání stereotypů a uvědomění si, že rčení „nesuď knihu podle obalu“ je stále velice důležité a aktuální.

Na co se mohou studenti těšit?
Živé knihy, které si studenti „půjčí“, jim jsou k dispozici zhruba 20 minut. Věnují se studentům v malých skupinkách, což jim umožňuje zodpovědět konkrétní dotazy a také překonat ostych dětí. První pražská Živá knihovna proběhla 6. listopadu na pražské ZŠ Generála Janouška, a to s velkým úspěchem. „Pro všechny zúčastněné to byla nová zkušenost, kterou si užívali. Počáteční ostych přemohla zvědavost, zavládla přátelská atmosféra a celé se to, myslím, hodně vydařilo. Těšíme se na další školy a nové zážitky,“ uvádí Šárka Antošová, metodička Vzdělávání k lidským právům AI.

Jak to vypadá v Brně?
„V této chvíli spolupracují organizátoři Živé knihovny se dvěma základními a dvěma středními školami v Brně. První brněnská Živá knihovna proběhla 11. listopadu na ZŠ Plovdivská v Brně.
Další pak na ZŠ Křenová, na EKO gymnáziu a na Biskupském gymnáziu,“ uvádí koordinátorka
Vzdělávacích programů na školách Šárka Dušková. Nejbližší Živá knihovna proběhne v úterý 18. února v Muzeu romské kultury pro nízkoprahové kluby IQ Roma servisu a Ratolesti. Je určena pro děti a studenty ve věku 10 – 17 let, kteří si budou moci povídat s Živými knihami Soňou (nevidomá), Danem (vozíčkář), Honzou a Alicí (Romové), Jirkou (bezdomovec) a Assemem (muslim). Níže si můžete přečíst charakteristiky některých Živých knih.

Soňa Zelisková: „A přece se točí“
Klíčová slova: Nevidomá, zakladatelka chráněné dílny Terrapia
Soňa říká, že žije sladký život s trpkou diagnózou. Pracovala jako učitelka v mateřské škole v Dubnici nad Váhom na Slovensku, kde žije. Kvůli vrozené cukrovce však ztratila hned po narození syna zrak. Pochopila, že syn i manžel potřebují ji, ne její oči. Naplnění znovu objevila v keramické dílně, kterou v Dubnici založila a už třináctý rok úspěšně provozuje.

Daniel Rampáček: „Speed rider“
Klíčová slova: student psychologie, vozíčkář, aktivista, herec
Daniel pochází z Břeclavi a v Brně studuje psychologii a divadelní vědu. Na vozíku je od dětství, i přesto se setkává s každodenními problémy, především souvisejícími s dostupností různých míst. Je velmi aktivní v občanském životě - má vlastní sdružení, se kterým organizuje různé akce, například i na podporu Romů či proti protiromským demonstracím. Kromě toho závodně plave, hraje divadlo a pracuje s dětmi.

Alica Heráková: “Cesta za pokladem”
Klíčová slova: Romka, aktivistka
Alica je Romka, která vyrostla bez kontaktu se svou romskou rodinou. Je také částečně Slovenka, Maďarka a kořeny její romské rodiny pocházejí z Německa. Jak říká, její příběh je otázkou hledání identity. Také proto se dnes angažuje v této problematice, organizuje festival Ghettofest, zapojila se do platformy Blokujeme! A jako novinářka natáčí pro pořad O roma vakeren. Kromě práce v médiích a neziskových organizacích moderuje akademické Masarykovy debaty.

Assem Attasi: “Mezi dvěma světy”
Klíčová slova: Syřan/Čech, muslim, aktivista
Assem se živí jako analytik v oblasti IT. Mimo práci je aktivní v Islámské nadaci v Brně, v jejíž správní radě zasedá a angažuje se v brněnské muslimské obci. Ačkoli žije již od studií v Brně a je napůl Čech, má silnou vazbu na rodnou Sýrii. Proto také spoluzaložil iniciativu Syrská revoluce, která mapuje tamní situaci a sdružuje lidi zajímající se o arabské jaro. Je praktikující muslim.

Pro „absolventy“ Živé knihovny je připraven také mediální workshop, který je seznámí s působením masových médií v oblasti informování o menšinách. Budou mít také možnost vytvářet vlastní mediální výstupy z Živé knihovny.







Kontakt a další informace:

Amnesty International Brno: www.amnesty-brno.estranky.cz
Facebook: https://www.facebook.com/AmnestyBrno

Šárka Dušková
tel: 731 563 427
e-mail: duskova.sarka@gmail.com

Lucie Paseková
tel: 723 146 569
e-mail: luc.pasekova@seznam.cz


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz