Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

AI: Ukrajina musí okamžitě zasáhnout a zabránit eskalaci násilí

24. 1. 2014 - PRAHA [Econnect/AI]

Použití ostré munice ze strany policie v Kyjevě by jen zhoršilo situaci, která už teď je velmi nestabilní – říká Amnesty International poté, co zemřeli čtyři demonstranti a ukrajinská vláda na to reagovala prohlášením, že policie může začít používat ostré náboje.

Smrt muže, který byl brutálně zbit dvěma příslušníky pořádkové policie, je jen dalším příkladem všudypřítomné policejní beztrestnosti na Ukrajině. „Musí začít platit nulová beztrestnost pro policisty, kteří se uchylují ke zneužívání síly. Opakovaně jsme vyzvali ukrajinské úřady, aby poslaly pachatele před soud, ale bezprávní násilí ze strany policistů pokračuje – a vedlo už i k nejméně jednomu úmrtí. Co ještě dalšího se musí stát, aby se policisté stali zodpovědnými za porušování lidských práv?“ říká Heather McGill, expertka Amnesty International na Ukrajinu.

Ministerstvo vnitra popírá, že by policie použila ostré náboje, ale vyhrožuje, že se to může změnit v případě střelby. „Ukrajinské úřady by si měly uvědomit, že policisté mají používat střelné zbraně jen v případě, kdy tím zabrání bezprostřednímu ohrožení života nebo život ohrožujícímu zranění,“ vysvětluje Heather McGill. „Beztrestnost pro příslušníky ozbrojených sil na Ukrajině je skutečně vážný problém a rozhodnutí o povolení používat ostrou munici je v této souvislosti alarmující.“

Převážně pokojné demonstrace se vyhrotily v Kyjevě v neděli - poté, co vláda v pátek představila sérii nových zákonů, které kriminalizují protesty a výrazně omezují svobodu shromažďování a projevu. Nová nařízení vstoupila v platnost v úterý 21. ledna o půlnoci.

„Ukrajinské úřady musí udělat vše, co je v jejich silách, aby zastavily eskalaci násilí v Kyjevě. Nesmí už umírat lidé. Pokud – jak říkají – mají zájem o mírové řešení politické krize v zemi, měly by začít okamžitě respektovat lidská práva a nesnažit se je obyvatelům vzít pomocí rozsáhlé legislativy, potlačování pokojných protestů a umožnění policii používat beztrestně hrubou sílu,“ dodává Heather McGill.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

27. 1. 2014
27. 1. 2014
27. 1. 2014
27. 1. 2014

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz