Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Afričtí streetworkeři na to šli hlavně přes fotbal

9. 6. 2005 - Mgr. Eva Halbrštátová, Klub hurá kamarád

Plní dojmů odjížděli z pardubického Otevřeného klubu, jenž je zařízením občanského sdružení Klub hurá kamarád a sídlí v areálu bývalých jeslí v pardubické Jungmannově ulici, dva streetworkeři z Keni.

Dvojice afrických mladíků pracující pro africkou organizaci MYSA zavítala do města perníku na dvoudenní návštěvu, jejíž součástí bylo hned několik povedených akcí. Dvaadvacetiletý Simon Matheka a o dva roky starší George Wachira nejprve v pardubických ulicích předvedli, jak pomocí pouličního fotbalu pracují s teenagery v keňském hlavním městě Nairobi. O své práci rovněž vyprávěli na zajímavé besedě, na níž navazovala jam session v hraní na bubínky.

Tato návštěva byla součástí projektu Football for Development!, který propojuje fotbal s možností podpory zemím tzv. globálního Jihu. Tato myšlenka staví na výjimečné pozici, kterou kopaná po celém světě má. Popularita, jakou dosahuje tento sport v Evropě, si nezadá se zájmem, který vyvolává v Africe. Proto má tento nápad velkou šanci, aby oslovil co největší počet lidí. V České republice tento projekt koordinuje nezisková organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit. Jeho část je realizována za podpory Českomoravského fotbalového svazu.

Pouliční fotbal (streetfotbal) pomáhá mladým lidem nalézt jejich místo ve společnosti, zvýšit jejich sebevědomí, sociální schopnosti a nalézt cestu ven z chudoby a kriminality. Streetfotbalové projekty, které se konají po celém světě, fungují i jako prostředek k prevenci kriminality, osvěty o nákaze HIV/AIDS, ale i k tomu, aby ukázaly rozdíly i podobnosti života v bohatých a chudých zemích. Největší projekty se přitom zaměřují na nadcházející hlavní fotbalové svátky – mistrovství světa 2006 v Německu a následující šampionát v roce 2010 v Jihoafrické republice.

Otevřený klub slouží především mladým lidem ve věku od 11 do 18 let. Ti tu mohou bezplatně využít služeb klubovny, výtvarné a keramické dílny, hudební zkušebny a fotokomory. K dispozici mají také volně přístupný internet. Otevřený klub je rovněž vhodným místem pro setkávání mladých lidí.

Kontakt pro novináře:
Mgr. Eva Halbrštátová
Otevřený klub – zástupkyně ředitele
Jungmannova 2550
530 02 Pardubice

tel.: 46 65 101 61
fax: 46 65 101 66
mobil: 604 204 735
e-mail: eva@khk.cz
http://www.khk.cz

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

Související články

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz