Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

O grantech na monitoring chemického znečištění Kazachstánu spolurozhodují i Češi

24. 10. 2013 - PRAHA [Econnect/Arnika]

Jaké látky ohrožují Kazachstánce v místech, ze kterých při expedici Kazachstán bez jedů 2013 nemohl odborný tým z Arniky a Vysoké školy chemicko-technologické odebrat vzorky, budou zjišťovat tamní občanská sdružení. Kromě toho budou projekty zaměřeny na osvětu, aby se místní lidé dozvěděli, jaká mají práva v oblasti životního prostředí, jak je využít a jak se na místní úrovni zapojit do rozhodovacích procesů. O tom, kdo získá granty na řešení místních ekologických problémů, bude rozhodovat i zástupce českého ekologického sdružení Martin Skalský. Jde o součást většího projektu Arniky v Kazachstánu.

„Lidé v Kazachstánu musejí vědět, jaká mají práva na ochranu životního prostředí i vlastního zdraví. Jenže znát svá práva často nestačí, proto chceme podpořit i projekty, které místním umožní pochopit, jak svých práv využít k řešení konkrétních místních ekologických problémů,“ říká koordinátor projektu za českou stranu Martin Skalský z Arniky.

Dalšími organizacemi, které budou o „malých grantech“ rozhodovat, jsou kazachstánské nevládní organizace EcoMuseum a „Centrum pro zavádění nových, ekologicky bezpečných technologií“ (CINEST, 2). Finanční podporu poskytla Evropská unie a výše jednotlivých grantů se bude pohybovat od 1 500 do 3 000 EUR. Maximálně organizátoři rozdělí 12 000 EUR.

„Program malých grantů je dobrou příležitostí pro naše nevládní organizace, které tak mohou organizovat své vlastní akce a kampaně k řešení problémů chemického znečištění. Důležité pro nás je i to, aby místní nevládní organizace k tématu znečištění přitáhly pozornost těch, kterých se nejvíce týká, tedy obyvatel postižených regionů,“ říká specialistka na spolupráci s místními komunitami Julie Kalmyková z EcoMusea, která je zároveň poradkyní programu malých grantů v Kazachstánu.

Malé granty jsou určeny pro ty, kteří chtějí řešit problémy chemické bezpečnosti a nasměrovat pozornost státních orgánů a místních komunit k tomuto tématu. K podávání grantových žádostí organizátoři vyzvali nevládní organizace a neformální iniciativy z oblastí Pavlodarské, Akmolské, Karagandskké a z oblasti Východní Kazachstán.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz