Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Český a polský film slavnostně zahájí a zakončí jihlavský festival dokumentárního filmu

22. 10. 2013 - [Econnect/MFDF Jihlava]

Filmy o české minulosti i přítomnosti budou provázet jihlavský festival jeho slavnostními večery. Zatímco světová premiéra filmu Dál nic režiséra Iva Bystřičana o stavbě kontroverzní dálnice Českým středohořím festival tento čtvrtek 24. října slavnostně zahájí, portrét polské režisérky Agnieszky Holland v pondělí 28. října svou mezinárodní premiérou MFDF Ji.hlava slavnostně zakončí. Pomyslně tak uzavře režisérčin „český rok“ spojený s Janem Palachem a filmem Hořící keř.

V časosběrném snímku Dál nic sleduje režisér Ivo Bystřičan peripetie kolem stavby nejkontroverznější české dálnice D8, která má vést Českým středohořím. Těžkou ránu dosavadním snahám stavařů a ministerských úředníků dala sama příroda, když se před několika týdny na část již zkolaudované dálnice náhle sesunuly tuny zeminy. Došlo tak na slova ekologů, kteří od začátku upozorňovali mimo jiné na nestabilní podloží v dané lokalitě.

Na filmovou premiéru přijal pozvání i někdejší stavbyvedoucí kontroverzního úseku D8 Pavel Lány. „Když jsem se ho ptal, zda chce do Jihlavy přijet po dálnici, odpověděl mi: Po dálnici ne. Pojedu radši vlakem. Je to pohodlnější a nikdy nevíte, co se na dálnici zase stane,“ přibližuje jeho slova režisér filmu Ivo Bystřičan.

Jihlavský festival slavnostně zakončí mezinárodní premiéra snímku Návrat Agnieszky H., který vznikl v polsko-české koprodukci a jehož autory jsou Krystyna Krauze a Jacek Petrycki. Film zkoumá kořeny tvorby Agniezsky Holland, třikrát nominované na Oscara, která v šedesátých letech studovala na pražské FAMU. Stala se tak očitým svědkem překotných událostí roku 1968, které vyvrcholily upálením Jana Palacha v lednu 1969. Právě Palachova oběť se stala tématem jejího posledního třídílného filmu Hořící keř, který měl premiéru letos v lednu a původně měl být Českou republikou vyslán do boje o Oscary.

„Jestliže film o Janu Palachovi natočila polská režisérka Agniezska Holland, tak i film o ní a jejím klíčovém období v Československu, které skončilo měsíčním uvězněním, natočili polští tvůrci. Vzdávají tím hold jak Agnieszce samotné, tak i období české nové vlny a filmové tradici, kterou pro ně Česko reprezentuje. Uvedení tohoto portrétu tak příznačně uzavírá „český rok“ Agnieszky Holland. Ten začal v lednu uvedením jejího filmu o Janu Palachovi, první pochodni roku 1969, a končí uvedením jejího portrétu nyní v Jihlavě – ve městě, které si letos připomíná třetí, zcela zapomenutou, živou pochodeň roku 1969, jihlavského Evžena Plocka,“ dodává k slavnostní mezinárodní premiéře Marek Hovorka, ředitel festivalu.

Film Návrat Agnieszky H. byl minulý týden ve světové premiéře uveden na Mezinárodním filmovém festivalu ve Varšavě, který je, jako MFF Karlovy Vary, festivalem kategorie A. Speciální program věnovaný Evženu Plockovi, jehož součástí bude i uvedení výjimečného dobového černobílého filmu, má ve festivalovém programu své místo v pátek 25. října.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz