Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Girl´s Day - první kariérní den dívek v ČR

14.10.2013
PRAHA [Gender Studies, o.p.s.]

První kariérní den pro dívky v České republice, tzv. Girl`s Day, uspořádala Gender Studies, o. p. s. u příležitosti Mezinárodního dne dívek 11. října 2013. S cílem povzbudit zájem dívek o netradiční, zejména technické obory, absolvovaly děti ze základní školy exkurzi v sídlech firem Avast a Telefonica O2. V současné době, kdy je nedostatek specializovaných pracovních sil v technických oborech, se zbytečně plýtvá potenciálem dívek - tedy téměř poloviny populačního ročníku - protože je tradiční role a přetrvávající společenské stereotypy vedou k výběru tradičních povolání (v sociální sféře, pečovatelství a službách). Také jim uniká příležitost uplatnění a seberealizace v těchto prestižních a pro společnost stále důležitějších oborech. Ve školním roce 2011/2012 například studovalo technické vědy v maturitních oborech na odborných středních školách v ČR pouze 6 % dívek.

Jedenáctý říjen před dvěma lety vyhlásila OSN za Mezinárodní den dívek, aby připomenula jejich práva a specifické problémy, kterým dívky na světě čelí. Letošním tématem jsou „inovace ve vzdělávání dívek“, kam patří i aktivity, které mají dívkám přiblížit přírodní a technické vědy. Během kariérního dne 11. října se děti ze ZŠ Letohradská v Praze seznámily s obory, které jsou stále ještě doménou spíše mužů – programování, telekomunikace, správa sítě. Děti si mohly prohlédnout pracovní prostředí firmy, seznámit se s konkrétní pracovní náplní zaměstnanců a zaměstnankyň a diskutovat s nimi o tom, co jejich práce obnáší. Při návštěvě společnosti Telefonica 02 se žákyně a žáci podívali do dohledového centra, které kontroluje fungování mobilní i pevné sítě, i na jedinečné zařízení atomových hodin. Dozvěděli se, jak funguje mobilní a internetová síť a co je potřeba umět a znát, pokud by v telekomunikacích chtěli pracovat.

O práci v Telefonice mluvila například Martina Navrátilová, která vede tým dohlížející na poskytování internetového připojení, pevných linek a televizního vysílání. “Právě osobní příklad a zkušenost žen, které v podobných oborech už pracují, mohou přilákat do technických oborů více dívek”, říká Jitka Kolářová, projektová manažerka Gender Studies, o. p.s.

“Na exkurzi v Avastu se mi nejvíc líbilo, jak se nám všichni představovali a říkali, jak se vlastně do Avastu dostali”, říká Emma, dívka z osmé třídy, která prý díky Girl`s Day už ví, jaký obor by bylo potřeba vystudovat, aby jednou mohla v tomto oboru pracovat.

Děti zaujala také virová laboratoř, kde se zachycují viry a následně vyvíjí nový antivirový software.

V pořadí druhý Girl`s Day bude Gender Studies pořádat 25. dubna 2014, v den, kdy Girl`s Day probíhá v mnoha zemích po celém světě, např. v Rakousku, Německu a USA.

Foto z akce zde.  Pro fotografie v tiskové kvalitě nás prosím kontaktujte.DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz