Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Národní filmový archiv slaví 70 let existence a nabízí ke shlédnutí online unikátní archivní dokumenty

3. 10. 2013 - PRAHA [Econnect/DAF]

Zmizelá Praha, letecká katastrofa a založení Československa očima filmových průkopníků online. Kurátorský výběr deseti archivních filmových dokumentů z let 1898 - 1919 ke sledování zdarma od 1. do 13. 10. 2013 prostřednictvím Doc Alliance Films www.dafilms.cz.

U příležitosti letošního 70. výročí svého založení připravil Národní filmový archiv hned několik nových projektů, jimiž oslovuje nejenom filmové publikum, ale také širokou veřejnost. Ve spolupráci s mezinárodní dokumentární platformou Doc Alliance Films míří vybrané archivní snímky také na internet. Jak vysvětluje ředitel archivu Michal Bregant: „Nabídka spolupráce s Doc Alliance přišla v době, kdy slavíme 70 let profesionálního filmového archivnictví v Čechách. Abychom to řádně oslavili, rozhodli jsme se nabídnout všem příznivcům dokumentárního filmu ty nejlepší kousky z počátků naší kinematografie. Případný dík patří řadě generací archivářů, kteří o filmy pečovali před námi.“

České i zahraniční publikum má tak jedinečnou možnost setkat se s částí sbírek mimo prostory kamenných kinosálů a zjistit například, jak vypadala Praha na přelomu století anebo že Vlasta Burian byl nadšeným fotbalistou. Prostřednictvím otevřeného formátu Video on Demand je na webových stránkách www.dafilms.cz zdarma nabízena po dobu prvních třinácti dní v říjnu série dokumentů, které patří k tomu nejcennějšímu, co sbírkový fond obsahuje.

Soubor deseti němých dokumentů, vzešlý z kurátorského výběru odborníků, představuje politický i každodenní život společnosti prvních dvou desetiletí 20. století. Unikátní dobové záběry natočené 28. října 1918 zachycují momenty samotného vzniku Československa. Zobrazují davovou euforii obyvatel proudících na Václavské náměstí i kuriózní věšení nové státní vlajky na sochu svatého Václava. Život předválečné Prahy nastiňuje snímek Stará Praha z roku 1912.

Divák může opět pocítit kouzlo dnes již zmizelé Prahy, jejíž přirozenou součástí byly tramvaje na Staroměstském náměstí či koňské povozy přejíždějící přes Karlův most. Atmosféru mladé republiky doplňují krátké filmy Černošice a Svatojánské proudy věnované návštěvám okolí Prahy a tematice specifického života poblíž Vltavy.

Filmové znalce potěší výběr dvou jedinečných dokumentů věnovaných průkopníkům české kinematografie. Diváci budou moci online zhlédnout několik málo dochovaných režijních pokusů domácího klasika Jana Kříženeckého i dokumentární film první filmové výroby Kinofa. Místy až bulvární podívanou nabízí dokument Smrtelný let aeroplánu pod pražským mostem, který pomocí filmové kamery zachycuje kuriózní akrobatický pokus italského letce Tennente Haase, jež se nečekaně mění v první natočenou leteckou tragédii. Vizuální překvapení skýtá také historicky nejstarší zdokumentovaný vědecký experiment s výmluvným názvem Život zabité žáby. Kurátorský výběr zakončuje sportovní dokumentace fotbalového turnaje za hráčské účasti Vlasty Buriana a ukázka z dobového pražského kinematografu z května roku 1914.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz