Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Brněnské iniciativy chtějí opakovat referendum o poloze nádraží

19. 8. 2013 - BRNO [Econnect/Děti Země]

Brněnské občanské iniciativy Masarykova demokratická akademie, Hnutí DUHA Brno a Děti Země – Brno se dohodly na společném projektu, jehož cílem je přimět Zastupitelstvo města Brna, aby rozhodlo, že se brněnské hlavní nádraží bude rekonstruovat ve stávající poloze.

Projekt zahájil člen výboru Masarykovy demokratické akademie Brno a šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka odesláním otevřeného dopisu primátoru Onderkovi. V dopise ho vyzývá, aby brněnské zastupitelstvo do konce října rozhodlo, že se nádraží přesunovat nebude, anebo aby rozhodlo, že se souběžně s komunálními volbami v roce 2014 uskuteční o poloze nádraží znovu po deseti letech referendum.

„Pokud neuděláte ani jedno ani druhé, to druhé si bude muset vynutit občanská iniciativa organizovaná sociálními demokraty a dalšími občany zdola, stejně jako za vlády brněnské pravice v roce 2004,“ píše Patočka Onderkovi. Masarykova demokratická akademie, jejímž jménem byl dopis odeslán, je organizace blízká ČSSD.

K projektu se připojily ekologické organizace Hnutí DUHA Brno a Děti Země – Brno. Na dnešní tiskové konferenci vysvětlily, proč předpokládají jiný výsledek referenda nežli v roce 2004, kdy sice bylo osmdesát procent hlasujících občanů proti přesunu nádraží, ale z důvodu nízké účasti nebyl výsledek závazný.

To se ale změnilo. Referendum je podle nynějších zákonů závazné již při účasti nad pětatřicet procent občanů. A správní soudy opakovaně rozhodly, že se referenda musejí konat souběžně s volbami, pokud o to navrhovatel požádá. Přitom ve dvou posledních komunálních volbách byla v Brně účast nad čtyřicet procent.

„Referendum je nejspolehlivější cesta, jak projekt definitivně pohřbít a uvolnit městu ruce k jiným prioritám,“ prohlásil předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

Hnutí DUHA se podílelo na kampani za referendum již před deseti lety. „V opakování referenda vidíme jedinečnou příležitost, jak zmobilizovat brněnskou veřejnost a ukázat, že lidé mohou reálně prosadit svou vůli,“ řekl koordinátor projektu v brněnské skupině Hnutí DUHA Lukáš Likavčan.

Podle iniciátora projektu Jakuba Patočky byl hlavní inspirací loňský úspěch referenda v Plzni. Jeho organizátora Martina Marka Patočkův Deník Referendum vloni vyhlásil osobností roku.

„Když se podařilo uspořádat právně závazné referendum v Plzni k projektu, který má pro město při vší úctě mnohem menší význam, než případný přesun nádraží, není důvod, proč by se nám v Brně nemělo podařit totéž,“ uvedl Patočka.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz