Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Rekonstrukce státu: Pojďme se bavit o služebním zákonu

24. 4. 2013 - PRAHA [Econnect/Rekonstrukce státu]

ČSSD dnes představuje novelu služebního zákona, který má ambici skutečně odpolitizovat státní správu. Vzhledem k tomu, že vláda, resp. ministerstvo vnitra, opakovaně přichází se zcela nepřijatelnými návrhy, organizace sdružené v Rekonstrukci státu návrh novely služebného zákona podporují. Věříme, že je zde potenciál, aby se poslanci z opozice i koalice k návrhu Jeronýma Tejce jako spolupředkladatelé připojili a pro zákon hlasovali.

Organizace sdružené v projektu Rekonstrukce státu mají za to, že neexistující právní úprava úřednického stavu a odpolitizování úředníků je jedním z klíčových problémů české společnosti. Proto je jedním z našich bodů odpolitizování státní správy. Definovali jsme 9 parametrů, které by měl mít kvalitní zákon „o úřednících“ a představujeme je všem poslancům a senátorům. Jako politicky neutrální platforma chceme pomoci, aby sněmovna bez ohledu na rozdělení koalice versus opozice přijala takový návrh zákona, který lépe naplňuje společně deklarovaný cíl, na jehož splnění česká společnost čeká dvacet let– odpolitizování státní správy.

Lenka Petráková z Rekonstrukce státu a sdružení Oživení: „Podle našeho hodnocení je poslanecký návrh poslance Tejce v souladu s parametry kvalitního zákona a představuje proto podle našeho názoru funkční řešení úpravy pro úředníky. Je v tomto ohledu plnohodnotnějším návrhem než připravovaný návrh zákona o státních úřednících. Ten podle našeho názoru konkrétní mechanizmy vedoucí ke skutečnému odpolitizování veřejné správy neobsahuje.“

Martin Fadrný, EPS, Rekonstrukce státu: „Věříme, že se nám podaří ve vládních stranách najít státotvorné poslance, kteří by podpořili kvalitní zákon bez ohledu na to, že iniciativa vychází od opozice. Stejný přístup nicméně očekáváme také u poslanců sociální demokracie v případě dobrých protikorupčních reforem, které navrhuje vláda.”

Rekonstrukce státu proto:
● osloví poslance všech parlamentních stran s konkrétním vyhodnocením jak návrhu ČSSD, tak i vládního návrhu,
● osloví poslance, kteří se doposud k Rekonstrukci státu připojili, a požádá je o podporu služebního zákona.

Rekonstrukce státu je společný projekt protikorupčních organizací, řady renomovaných expertů, firem a regionálních podporovatelů za prosazení 9 zákonů, které výrazně omezí korupci. Zapojili se do ní tyto organizace: Ekologický právní servis (koordinátor a iniciátor), Transparency International – Česká republika, Oživení, Nadační fond proti korupci, Otevřená, Centrum aplikované ekonomie (zIndex), Good Governance, Inventura demokracie, Pražské fórum, PragueWatch, Brnění, Zelený kruh, Naši politici, Kohovolit.eu, Glopolis, ProAlt, Iuridium Remedium, Zaostřeno, Fond Otakara Motejla.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz