Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

V Kralupech nad Vltavou odstartoval druhý ročník integračního projektu Romský mentor

8. 2. 2013 - PRAHA [Econnect/Romea]

Poslední lednový víkend proběhlo v Kralupech nad Vltavou úvodní školení druhého ročníku projektu Romský mentor. Projekt do České republiky přinesla
organizace Open Society Foundations (OSF) z Budapešti a od roku 2011 ho realizuje občanské sdružení ROMEA. Projekt rovněž úspěšně probíhá v Bulharsku, Maďarsku, Makedonii a na Slovensku. Jeho hlavním cílem je přispět k integraci znevýhodněných dětí prostřednictvím volnočasových aktivit z oblasti umění a kultury na školách.

Ve školách nebo jiných zařízeních, například neziskových organizacích či komunitním centru se pak pravidelně schází dvojice mentor a pedagog se skupinou dětí, s níž se věnují programu podle zaměření romského mentora - profesionálního umělce. Kromě samotných aktivit, jakými jsou třeba hudba, módní design nebo balet, se děti učí rozvíjet i sociální kompetence a v často smíšené skupině se vzájemně poznávají romští a neromští kamarádi - na obecnější rovině pak romská kultura s neromskou. Osobní příklad a zkušenosti vzoru úspěšné romské osobnosti pak posiluje sebeuvědomění a sebeúctu romských dětí a motivuje je k snaze o svou vlastní úspěšnou dráhu.

Úvodního školení letošního ročníku se zúčastnily týmy mentor-pedagog v plném počtu. Program se věnoval zejména evaluační - hodnotící zprávě minulého roku, na základě níž se pak diskutovala strategie a plány na rok aktuální. Účastníci se věnovali také novinkám, sdílení zkušeností nebo individuálním konzultacím. Kromě zástupců občanského sdružení ROMEA se setkání zúčastnila i Eniko Garai z OSF a Monika Rozsa z Pressley Ridge z Maďarska.

"Domnívám se, že se úvodní školení projektu vydařilo. Sešla se na něm skupina profesionálů, ať už mentorů nebo učitelů, kteří jsou do práce s dětmi nadšení - a ta se jim především také skvěle daří. Díky jejich nasazení a cílům, které všichni přijali za své, nebylo vůbec znát, kdo je v projektu již "ostřílený" a zkušený a kdo je v něm úplně nový," přibližuje Iva Hlaváčková, koordinátorka projektu z občanského sdružení ROMEA.

V letošním roce bylo do programu vybráno osm subjektů a osm romských umělců z různých krajů České republiky: dvě skupiny z Prahy - ZŠ Letohradská, s
malířkou Ladislavou Gažiovou a komunitní centrum Prádelna s módním návrhářem Pavlem Berkym, ZŠ ve Slaném se zpěvačkou Pavlínou Matiovou, sdružení CEDR v Krásné Lípě s všestranně muzikálně nadanou Marcelou Surmajovou. Na ZŠ Pudlov v Bohumíně svou skupinu vede raper a kick-boxer Lukrecius Chang, na ZŠ Mariánské hory v Ostravě baletka Bibiana Poláková, na ZŠ v České Třebové spisovatelka Eva Danišová a v neposlední řadě sdružení Džas jekhetane jekhe dromeha ve Valašském Meziříčí s hudebníkem Ivanem Kandráčem.

Přestože se doba trvání projektu o několik měsíců oproti loňskému roku vlivem dlouhého a administrativně náročného evaluačního procesu na straně OSF a jeho partnerů zkrátila, na formátu a podobě projektu se tím nic zásadního nemění a celkově proběhne minimálně 120 setkání s dětmi. Na konci školního roku pak společná práce vyvrcholí závěrečným vystoupením každé skupiny, například výstavou nebo divadelním představením.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz