Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Hluchoslepí mohou nově využívat odborných služeb i v Jihočeském kraji

18. 5. 2005 - PRAHA [Econnect / LORM]

Nový projekt v Jihočeském kraji pro lidi postižené ztrátou zraku a sluchu zahájilo občanské sdružení LORM – Společnost pro hluchoslepé. Od 1. května tohoto roku je tým odborníků a speciálních pedagogů rozšířen o sociálního pedagoga, který v současnosti v Jihočeském kraji provádí depistáž, tedy vyhledávání osob s duálním smyslovým postižením zraku a sluchu různého stupně.

"Podle statistik, zveřejněných na Evropské konferenci hluchoslepých osob v Dánsku v roce 2003, připadá na 100 000 obyvatel 40 hluchoslepých osob. V České republice by tedy mělo žít až 4 000 osob s tímto handicapem," uvádí sdružení. Komplexnější depistáž byla v ČR naposledy provedena sdružením LORM v letech 1991 – 1992, kdy bylo vyhledáno kolem 380 osob. Z těchto osob a dalších nově získaných zůstává v evidenci sdružení LORM 117 klientů.

Pro tyto osoby dnes zajišťuje sociální služby jedenáct odborníků v Poradenských centrech v Praze, Brně a Liberci a terénně v místech bydliště klientů v rámci hlavního města Prahy, Středočeského, Libereckého, Jihomoravského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje a podle potřeby i v ostatních regionech České republiky.

Mezi další významné dlouhodobé projekty, které LORM realizuje, patří pořádání edukačně – rehabilitačních pobytů, vydávání bulletinu Doteky v Braillu, ve zvukové podobě a ve zvětšeném černotisku, zpřístupňování informací o hluchoslepotě formou Odborné knihovny LORM, brožury a CD-ROMu „Hluchoslepí mezi námi“ nebo na bezbariérových stránkách www.lorm.cz. K novějším projektům patří zajištění osobní asistence pro hluchoslepé, rozvoj taktilního znakového jazyka pro hluchoslepé a pracovní rehabilitace hluchoslepých.

Sdružení LORM sdružuje hluchoslepé osoby, jejich rodiny a ostatní příznivce, kteří se zajímají o problematiku hluchoslepých. Během své činnosti poskytl LORM od roku 1991 službu více jak 350 hluchoslepým klientům. V současné době sdružuje okolo 200 členů a poskytuje služby cca 120 osobám. Poskytuje pomoc a služby hluchoslepým všech věkových skupin i ostatním lidem, kteří jsou s hluchoslepými v kontaktu nebo se zajímají o tuto problematiku. LORM poskytuje individuální a skupinovou systematickou péči hluchoslepým lidem, jejíž cílem je překonání negativních psychologických a sociálních dopadů hluchoslepoty, které postihují jednotlivce a jejich rodiny.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz