Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Světové mocnosti odložily zásadní rozhodnutí o obchodu se zbraněmi

1. 8. 2012 - PRAHA [Econnect/AI]

Zprávy ze Sýrie i nadále plní přední stránky novin, přesto Čína, Rusko a USA odmítly ukončit nezodpovědný obchod se zbraněmi a odložily rozhodnutí o Smlouvě o obchodu se zbraněmi (ATT). Amnesty International je zklamaná, ale věří v budoucí úspěch.

„Každou minutu umírá na světě jeden člověk v důsledku ozbrojeného násilí. To je imperativ pro světové mocnosti, aby byly skutečnými leadery. Prezident Obama požádal o více času k dosažení dohody, ale kolik času ještě chce?“ řekl Salil Shetty, generální tajemník Amnesty International.

Aktivisté i přesto zůstávají optimističtí a věří, že je účinná Smlouva o obchodu se zbraněmi nadosah. Výrazná většina vlád dala najevo, že bude i nadále prosazovat silnou smlouvu, která ochrání lidská práva. Po čtyřech týdnech jednání v OSN v New Yorku více než 90 zemí, které se připojily k textu smlouvu, potvrdily svůj závazek dovést proces schvalování co nejdříve k úspěšnému konci.

USA, spolu s Ruskem a Čínou odložily rozhodnutí v poslední den vyjednání. K obstrukcím se uchýlilo Alžírsko, Egypt, Írán, KLDR a Sýrie. U nich je takové chování neobhajitelné, ale předvídatelné.

Amnesty International si plně uvědomuje, že je potřeba ukončit nezodpovědný a špatně regulovaný obchod se zbraněmi. Miliony civilistů jsou zabíjeny, zraňovány, znásilňovány či nuceny opustit své domovy v důsledku toho, že se zbraně dostávají vládám či ozbrojeným skupinám, které je používají proti civilistům.

„Jednání v OSN byla zkouškou pro světové leadery. Někteří neobstáli a zvolili vlastní zájem, ale byla to jen menšina, která nemůže nadále zvrátit světové veřejné mínění. Většina vlád, které chtějí účinnou smlouvu, musí udržet tlak, aby bylo dohody dosaženo ještě letos,“ řekl Shetty.

Nyní bude návrh textu pravděpodobně poslán zpět Valnému shromáždění OSN v říjnu. Mezinárodní lidská práva i nadále zůstanou ústředním tématem návrhu smlouvy, což dokazuje jednotný závazek velkého počtu vlád. Bude-li dosaženo dohody ještě letos, bylo by to poprvé v historii, kdy by vlády musely kontrolovat mezinárodní obchod se zbraněmi a mohly by tak ochránit civilní obyvatelstvo.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz