Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

V Krušných horách se otevře kostel s unikátními malbami

26. 7. 2012 - KADAŇ [Econnect/Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni,]

Kostel sv. Petra a Pavla, unikátní památka s gotickými malbami ze 14. století, který se nalézá ve vesničce Volyně u Výsluní, měl být v 80. letech zbourán, ale jako zázrakem přežil. Nyní se dobrovolníci snaží kostelu vrátit jeho původní podobu.

Kostel měl být už roku 1983 z rozhodnutí úřadů zbourán. Byl dokonce smazán z katastru nemovitostí a dochoval se i demoliční výměr. K památce však nevede silnice, a to možná kostel zachránilo. Ti, kdo ho měli zbourat, ho možná ani nenašli.

Skupina dobrovolníků se nyní rozhodla začít s jeho postupnou záchranou. Jedná se totiž o jeden z posledních středověkých kostelů v Krušných horách. Takto jednoduchá církevní stavba je pro tuto oblast typická. Ve volyňském kostele se dochovala nejen barokní a pozdější výzdoba, ale i gotické malby apoštolů s nápisy s vyznáním víry a další historické prvky, které nejspíš pocházejí z doby vlády císaře Karla IV.

Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni, které se pokouší o záchranu unikátní památky, vzniklo v roce 2007. Od té doby se snaží co nejvíc dát o malém horském kostele vědět veřejnosti a různými způsoby pomoci s jeho opravou. Cílem Sdružení je kostel zpřístupnit a nabídnout ho lidem jako turistickou zajímavost.

Kostel se už podařilo částečně zastřešit a nově opláštěná je také věž kostela. Protože doba vhodná k práci v exteriéru je na horách velmi krátká a sehnat peníze není snadné, není zatím ani střecha dosud dokončená. Právě obnova střechy je nyní pro sdružení prioritou, následovat by mělo zpevnění klenby, vsazení oken a dveří, aby mohl být kostel přístupný. Teď je možné navštívit interiéry kostela pouze v rámci dnů otevřených dveří. Do některých částí se ale ani tak nemůže.

Dny otevřených dveří se v tomto kostele u Výsluní v Krušných horách konají od 10,00 do 16,00 hodin v následující dny: 4.8., 11.8., 25.8., 15.9. Návštěvníci si mohou kostel prohlédnout i s výkladem.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz