Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

NESEHNUTÍ podpořilo šest občanských iniciativ na Kavkaze

3. 7. 2012 - PRAHA [Econnect/NESEHNUTÍ]

Finanční podporu ve výši 1 200 euro, zářijovou účast na stáži v České republice a možnost průběžných konzultací a poradenství dnes získaly tři občanské iniciativy z Gruzie a tři z Abcházie. Stejně jako aktivity NESEHNUTÍ se i podpořené projekty na jižním Kavkaze zaměřují na rozličná témata: jsou mezi nimi lidskoprávní, ekologické i sociální aktivity. NESEHNUTÍ tímto způsobem již druhým rokem podporuje občanskou angažovanost v postkonfliktních kavkazských regionech.

Problematiku svobody slova řeší podpořená kampaň za zrušení trestného činu pomluvy v Abcházii, který může být použit v nátlaku na místní novináře a bránit jejich snaze o úplné, nezávislé a investigativní zpravodajství. Sociální otázky řeší projekt týkající se sociálního začlenění dětí s postižením do společnosti v Abcházii a velmi potřebný záměr zřízení anonymní telefonní linky důvěry v gruzínském městě Kutaisi, na kterou by se mohl obracet kdokoliv v obtížné životní situaci. Další gruzínský projekt se zaměřuje na vzdělávání, integraci a ekonomický rozvoj žen z venkovských regionů.

„V letošním roce se nám s žádostí o podporu přihlásilo větší množství projektů, které se zaměřují na občanskou účast ve veřejném dění a které přímo rozšiřují prostor pro občanská práva a svobody obyvatel Gruzie i Abcházie. Vítězné projekty navíc mohou najít inspiraci i v českém prostředí, čemuž napomohou i stáže zástupce a zástupkyň z Kavkazu v České republice.“, říká o podpořených projektech jeden ze členů grantové komise Milan Štefanec z NESEHNUTÍ.

Boj proti pirátům silnic, kteří představují velký problém v Abcházii, reprezentuje projekt tamního domu mládeže: ten vytvoří možnost pro kohokoliv reportovat na internetu nejen rizikové jednání řidičů, ale i přečiny dopravních policistů – třeba i vymáhání úplatků. Poslední projekt je na Kavkaze tak trochu kuriózní – jedná se o rozpoutání veřejné diskuze o vegetariánství a právech zvířat. „V Gruzii se jedná zatím o téměř neznámé téma, ale i proto jsme se rozhodli aktivitu podpořit. Téma totiž souvisí i s otázkou dopadů zemědělství na životní prostředí, která bude v Gruzii stále naléhavější,“ komentuje rozhodnutí výběrové komise Martin Hyťha z NESEHNUTÍ.

Do výběrového řízení mohli přihlásit své projekty všichni účastníci a účastnice dubnových seminářů, které NESEHNUTÍ uspořádalo v gruzínském městě Kutaisi a abchazské metropoli Suchumi. Zde získávali znalosti o vedení kampaní, práci se sociálními sítěmi, ale i sociálním podnikání nebo bezpečnosti v elektronické komunikaci. Projekty nakonec podala necelá polovina z šedesáti zúčastněných představitelů a představitelek občanských sdružení, iniciativ či nezávislých médií.

Zástupkyně a zástupci podpořených iniciativ se potkají v září na stáži v Česku, což bude zajímavé mimo jiné i tím, že Gruzie a Abcházie jsou po válečném konfliktu vzájemně izolovanými oblastmi.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz