Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Česká společnost ornitologická: Správa NP Šumava opět lže o tetřevovi

26. 6. 2012 - PRAHA [Econnect/ČSO]

Dnešní „mezinárodní“ konferencí o tetřevovi si Správa Národního parku Šumava utrhla další ostudu. Nekvalitní studie, kterou Správa nechala zpracovat v březnu, se nijak nezměnila, zarámovala ji ale řada dalších podobně nekvalitních příspěvků. Konferenci s názvem „Tetřev hlušec“ pořádá včera a dnes Správa NP a CHKO Šumava na Modravě. Celá akce je ale mnohem víc nástrojem propagandy než odbornou diskusí a sdílením nových poznatků.

„Odborní zaměstnanci Správy NP, kteří se výzkumu tetřeva dlouhodobě věnují, se konference neúčastnili,“ říká Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické. „Naopak dlouho slibovaná prezentace zásadní studie o tetřevovi se nijak nelišila od dubnové verze, za kterou si Správa vysloužila tvrdou kritiku.“

A co odborníci „výzkumu“ Karla Plaňanského vytýkají konkrétně? „Celý výzkum je metodicky špatně, srovnává jablka s hruškami a vede ke zkresleným výsledkům. Kdyby šlo jen o ignoraci základních vědeckých postupů a zbytečně vyhozených 200 tisíc korun, bylo by to smutné. Z prezentace studie i z vystoupení dalších zvaných řečníků je ale zřejmé, že Správa vědomě manipuluje s daty s cílem ospravedlnit zcela jiné zájmy, než je ochrana tetřevů,“ říká Zdeněk Vermouzek.

O tom, že si je Správa pochybné kvality této studie vědoma a o věcnou diskusi nestojí, svědčí i fakt, že studie byla prezentována až jako zcela poslední příspěvek, kdy již polovina účastníků odjela. A, podle očekávání, Správa nenechala vypracovat žádný oponentský posudek, přestože jich slibovala hned několik.

„Na konferenci zazněly i fundované odborné příspěvky, byly ovšem v drtivé menšině,“ říká prof. Vladimír Bejček, který je ve vedení Fakulty životního prostředí ČZU v Praze. „Například bavorští specialisté na základě sledování stresových hormonů v trusu tetřevů a dokládají, že turistický ruch i lesnické činnosti jsou pro tetřevy negativními faktory. Proti takto vedenému výzkumu, který splňuje nejpřísnější mezinárodní pravidla, je elaborát prezentovaný pracovníkem Správy Danem Černým ubohou karikaturou.“

Smutnou vizitkou amatérismu Správy národního parku je i organizační stránka konference. Přestože hovoří o mezinárodní konferenci, pozvánky byly jen v češtině, účastníci nedostali prakticky žádné instrukce, jak bývá na konferencích obvyklé, až do dne konání nebyl dokonce znám ani program konference; ten se navíc v průběhu dne ještě měnil. Mezinárodní konference Tetřev hlušec tak byla především přehlídkou ztraceného času a vyhozených peněz, jasně ale ukázala kvalitu práce současného vedení Národního parku Šumava.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz