Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Zástupci statisíců voličů vyzývají poslance, aby jim nebrali občanská práva

14. 6. 2012 - PRAHA [Econnect/Arnika]

Proti omezení práv občanů na účast v povolování staveb a průmyslových provozů se postavili zástupci téměř šedesáti měst a obcí a přes osm desítek nevládních organizací. Vyzývají poslance, aby odmítli pozměňovací návrhy ke stavebnímu zákonu, jež oberou občany o právo na účast ve stavebním řízení. Nemohli by například připomínkovat riziko vysoké prašnosti, hluku, dopravy nebo emisí toxických látek z továren a dalších provozů, které mohou negativně ovlivnit kvalitu jejich života.

Účast veřejnosti přitom výrazně přispívá k transparentnosti při rozhodování úřadů a brání tak korupci. Sdružení Arnika vyzvalo lidi z celé republiky, aby se proti omezení svých práv postavili. Petici už podepsaly bezmála tři tisíce lidí. „Účast veřejnosti v rozhodovacích procesech je důležitým prvkem, který brání korupci na úřadech. Poslanci nesmějí sebrat lidem možnost vyjádřit se k projektům, které mohou negativně ovlivnit kvalitu jejich života. Nejen nevládní organizace, ale i zástupci občanů ve vedení měst a obcí si uvědomují, nakolik je důležité, aby se lidé zajímali o svůj domov a jeho okolí,“ zdůrazňuje Martin Skalský ze sdružení Arnika.

Další podpisy budou dobrovolníci Arniky sbírat v pátek 15.6. od 8:00 přímo před poslaneckou sněmovnou. Navíc poslancům srozumitelně předvedou, jaké dopady by špatné znění zákona mohlo mít na místní obyvatele kterékoli obce v Česku. Právě v pátek má dolní komora parlamentu spornou novelu zákona projednávat.

I v Praze existuje mnoho příkladů, kdy účast veřejnosti v rozhodovacích procesech pomohla napravit chyby úřadů, vedla ke zlepšení životního prostředí nebo k záchraně krajiny či vzácných částí přírody. Zvyšuje také obecný zájem místních lidí o prostředí, ve kterém žijí, a o veřejné dění. Za všechny je možné jmenovat kauzu takzvaného Pražského Manhattanu. V roce 1999 přišla developerská společnost ECM s vizí, že na Pankrácké pláni postaví „moderní protiváhu Pražskému hradu“ – dvojici mrakodrapů s kancelářemi a luxusními byty. Kontroverzní projekt vyvolal vlnu nesouhlasu, zabýval se jím dokonce Výbor světového dědictví UNESCO. Místní obyvatelé se obávají poškození historického panoramatu Prahy i zhoršení životního prostředí. Spor nakonec řešil soud. Po dlouhých dvanácti letech dal místním lidem zapravdu a stavbu mrakodrapů zakázal.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz