Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Dětí Země nemusí kvůli dálnici D8 platit 215 miliónů korun

12. 6. 2012 - PRAHA [Econnect/Děti Země]

Čtyři roky čekání a tři soudní spory Dětí Země s Ministerstvem dopravy o informace slaví úspěch. Bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček si v srpnu 2008 zcela vymyslel obvinění, že Děti Země způsobily státu škodu ve výši 215 miliónů korun a že tyto peníze bude po nich ministerstvo tvrdě vymáhat. Městský soud v Praze totiž tehdy v dubnu svým usnesením přiznal jejich žalobě proti stavebnímu povolení pro tunel Prackovice na dálnici D8 přes České středohoří odkladný účinek, takže jeho výstavba se asi na měsíc zastavila. A státu prý vznikla škoda. Nyní se ukázalo, že Řebíček lhal, když Děti Země zastrašoval soudy.

„Když jsme v roce 2008 podle zákona chtěli po Ředitelství silnic a dálnic ČR informace, kdo takovou škodu spočítal a jak, tak jsme byli odmítnuti, že jde o obchodní tajemství a že se více dovíme u soudu. Nakonec nám bylo v roce 2011 sděleno, že žádné takové informace nikdy neexistovaly. Ministerstvo dopravy zase na naši žádost ani přes opakované stížnosti vůbec neodpovědělo,“ říká předseda Dětí Země Miroslav Patrik, podle kterého navíc ŘSD ČR svým lhaním zcela zneužilo ústavní právo občanů na pravdivé a včasné informace.

Spor o informace vyvolal v srpnu 2008 tehdejší ministr dopravy Aleš Řebíček svým tvrzením v Litoměřickém deníku v článku pod názvem „Ministr: Ekologové způsobili škodu za 215 milionů“, že Děti Země mohou za to, že Městský soud v Praze asi na měsíc pozastavil platnost stavebního povolení pro tunel Prackovice na dálnici D8. Tehdejší mluvčí ministerstva Karel Hanzelka navíc uvedl, že částku upřesní až soud s Dětmi Země.

„Výsledek sporu o informace vnímáme jako důkaz morální a právní prohnilosti některých politiků ODS a úředníků, kteří si papalášsky dovolují angažovaným občanům vyhrožovat soudy nepravdivými tvrzeními o miliónových škodách za to, že aktivně využívají svých práv a zajímají se o schvalování takových veřejných staveb jako je dálnice D8,“ myslí si Patrik, podle kterého ministr Pavel Dobeš již komunikuje standardně.

Podle Patrika spor navíc nese znaky spolčení proti občanům mezi tehdejším ministrem dopravy Alešem Řebíčkem (ODS), který s požadavkem na vymáhání 215 miliónů korun přišel, mluvčím ministerstva Karlem Hanzelkou, který jako ředitel Odboru komunikace s veřejností odmítal reagovat na žádost Dětí Země o informace a dále svými rozhodnutími pokrýval lhaní tehdejšího vedoucího Kanceláře generálního ředitele ŘSD ČR Jana Kantůrka, že informace existují, ale nelze je vydat, neboť jsou obchodním tajemstvím.

„Všichni tři podle nás od počátku věděli, že škoda ve výši 215 miliónů korun je vymyšlená, přesto svou nečinností a obstrukčním jednáním úmyslně porušovali zákon o právu na informace a zbytečně zatížili soudy, jak také mj. dokládají i tři usnesení soudu o zastavení žalob proti nečinnosti Ministerstva dopravy,“ shrnuje ještě Patrik, který bude o zastrašování Dětí Země informovat i mezinárodní instituce a Komisi.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz