Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Děti Země: Silnice R49 přes Vizovické vrchy bez tunelů zničí krajinu

8. 6. 2012 - BRNO [Econnect/Děti Země]

Občanské sdružení Vizovické vrchy, otrokovické sdružení Egeria, Hnutí DUHA Olomouc, brněnské Děti Země a více než pět set obyvatel Zlínského kraje žádají Ministerstvo životního prostředí, aby druhou verzi dokumentace o hodnocení vlivů silnice R49 z Lípy ke státní hranici na životní prostředí vrátilo k přepracování, neboť chybí posouzení varianty s dlouhými tunely přes Vizovické vrchy a navíc navržená trasa omezuje migraci velkých živočichů. Podobné námitky poslaly i Vizovice, Lhotsko a Bratřejov.

„Jako zásadní je pro nás absence varianty R49 s dlouhými tunely, jak občanská sdružení, téměř tisícovka místních občanů, řada obcí a také ministerstvo požadovaly již před šesti lety, neboť bez jejího vyhodnocení lze jen stěží získat evropské peníze na její výstavbu, jak se to asi nyní stane dálnici D8 přes České středohoří, u níž také nebyla vyhodnocena varianta doporučená veřejností,“ upozorňuje předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

Podle něho by tunel plánovaný jižně od Vizovic přes Želechovské údolí měl být delší a měl by vést pod tímto údolím. Podobně by přes Přírodní park Vizovické vrchy měly být vedeny nejméně dva dlouhé tunely délky nad 4 km, které by aspoň částečně zmírnily silný negativní vliv na typickou valašskou krajinu a přírodu.

„Podle nás i podle města Vizovic je určitě nutné posoudit trasu tunelu pod údolím. Navíc se nám nelíbí odpočívka za městem, která je navržena v rozporu s normou, proto nám připadá poněkud podezřelé, proč na ní investor trvá,“ tvrdí předseda Občanského sdružení vizovické vrchy Pavel Pečeňa.

Olomoucká pobočka Hnutí DUHA v posledních letech provádí vlastní průzkumy, při nichž zjistila, že navržená varianta silnice R49 je zcela nevhodná. Ve svém vyjádření se také opírá o zkušenosti jiných evropských zemí.

„Podle našich zjištění a výpočtů silnice R49 bez dlouhých tunelů znamená nepřijatelnou fragmentaci jedinečné krajiny přírodního parku a navíc v podstatě znemožní migraci a trvalý výskyt silně a kriticky ohrožených živočichů jako je medvěd, rys a vlk,“ jmenuje hlavní problémy R49 Miroslav Kutal z Hnutí DUHA Olomouc.

Předseda sdružení Egeria Miroslav Mach ještě dodává: „V dokumentaci EIA také schází podrobné posouzení vlivů přeložky silnice I/57 od Vsetína, která se má velkou křižovatkou nad Lačnovem připojit k silnici R49.“

Podle občanských sdružení jsou ekonomická efektivnost a dopravní význam celého tahu silnice R49 z Hulína až ke státní hranici na Púchov nízké, zvláště pokud má být v roce 2013 dokončena čtyřpruhová silnice z Otrokovic do Zlína-Malenovic, takže Zlínský kraj bude na dálniční síť ČR již dávno napojen i bez silnice R49. O svých výhradách proti silnici R49 chtějí proto informovat i Evropskou komisi.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz