Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Akce PET: Dobrovolníci čistili řeku Moravu od odpadků

22. 5. 2012 - OLOMOUC [Econnect/Unie pro řeku Moravu]

Více než čtyřicet dobrovolníků spojilo své síly a o víkendu 19. a 20. května 2012 vyčistilo řeku Moravu mezi Litovlí a Horkou nad Moravou. Stalo se tak již po páté v rámci Akce PET, kterou od roku 2008 organizuje Unie pro řeku Moravu. Celkově bylo přímo z řeky sesbíráno 1,7 tuny odpadu, tj. na 150 velkoobjemových pytlů – z toho skoro polovina pytlů s PET lahvemi, jež byly přímo tříděny a budou recyklovány.

V Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví (CHKO LP) splouvali přátelé přírody a vodáci řeku Moravu, aby společně zbavili řeku naplaveného odpadu.

Překrásné víkendové počasí přálo početné partě nadšenců na „Akci PET“, jež je věnována plavbě po řece Moravě, při níž je tok čištěn od PET lahví, pneumatik, igelitů, skleněných lahví, polysterenu a dalšího plastového odpadu z toku Moravy mezi Litovlí a Horkou n/M. Splouvaný úsek řeky je součástí Národní přírodní rezervace Ramena řeky Moravy. „Z řeky bylo vytaženo na 30 pneumatik všech velikostí, ale též lodní vak s dvěma kanystry toluenu a batůžkem plným chemikálií, tedy pro život v řece poměrně nebezpečný nález,“ sděluje Karel Jílek z Hnutí Brontosaurus – základní článek Delfín, který je jedním z pravidelných účastníků akce.

Celkem bylo na deseti kilometrech toku nashromážděno na 150 pytlů odpadu. Necelá polovina pytlů pak připadala na vlastní PET lahve, které byly ukládány zvlášť, aby mohly být následně recyklovány. Třídění PET lahví v rámci Akce PET proběhlo poprvé a umožnila jej firma EKO - UNIMED s.r.o., jež provozuje skládku v Medlově, na kterou byl uložen i ostatní odpad. Odvoz vybraného odpadu na skládku zajistil podnik Povodí Moravy, s.p., který je správcem toku Moravy a jehož zástupci se do akce rovněž aktivně zapojili. Celkem bylo posbíráno 1,7 tuny odpadu. Z toho se, kromě recyklovaných PET lahví a nebezpečného odpadu (chemikálie), ukládaly na skládce zvlášť plasty, pneumatiky a ostatní materiál.

Akci PET finančně podpořila Správa CHKO Litovelské Pomoraví, její příspěvek pokryl přímé náklady akce. Především zapůjčení lodí a vodáckého vybavení či nákup potřebného materiálu (pytle, rukavice).

„O čištění řeky je mezi lidmi zájem a jsou ochotni přispět k dobrému dílu. Letošní ročník zaznamenal dosud nejvyšší účast, sešlo se přes 40 dobrovolníků, což nám udělalo velkou radost,“ říká Michal Krejčí z Unie pro řeku Moravu. „Význam čištění toku od odpadu spatřujeme, vedle ekologického hlediska, především ve výchovné oblasti, proto budeme pokračovat i v dalších ročnících Akce PET. V květnu 2013 se budeme těšit na pravidelné i nové sběrače petek, říká Michal Krejčí. „Čištění řeky od odpadu je také konec konců dobrou zábavou – lovem na odpadky, při níž lze poznat nové a zajímavé lidi,“ uzavírá své dojmy z proběhlé akce Michal Krejčí.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz