Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

České ženy si zaslouží lepší porodní péči

26. 5. 2012 - PRAHA [Econnect/Porodní dům U čápa]

Účastníci mezinárodní konference porodních asistentek pod záštitou Ministerstva zdravotnictví: „V České republice lze efektivně snížit výskyt poranění i úmrtnost žen v důsledku porodu a přinést do systému porodní péče úspory.“

Ve dnech 23. a 24. května se v Praze uskutečnilo mezinárodní setkání porodních asistentek ze zemí Východní Evropy pořádané nevládní organizací Porodní dům U čápa, o.p.s. Za finanční podpory Fondu otevřené společnosti Praha, pod záštitou Ministerstva zdravotnictví a Výboru Senátu pro vzdělání, vědu, kulturu, lidská práva a petice se v Praze sešlo padesát porodních asistentek, právníků a dalších zástupců organizací prosazujících dostupnost péče porodních asistentek pro těhotné a rodící ženy ze států Východní Evropy. Účastníci prezentovali své zkušenosti s praxí v Polsku, Maďarsku, na Slovensku, v Bulharsku, Moldavsku, Estonsku, Lotyšsku, Rumunsku a Chorvatsku.

Setkání zahájily prezentace světových kapacit z oblasti porodní asistence jako např. Prof Valerie Fleming ze Světové zdravotnické organizace nebo Mary Higgins z Mezinárodní konfederace porodních asistentek. Přítomné seznámily s mezinárodními standardy této profese, představily jim mezinárodní organizace sdružující porodní asistentky i organizace rodičů na světové a evropské úrovni. Samostatné pracovní skupiny se posléze zabývaly způsoby podpory organizací porodních asistentek, právními prostředky zvyšování dostupnosti jejich péče a postavením organizací rodičů. Účastníci konference se přitom shodli, že všechny ženy by měly mít právo na bezplatnou péči porodní asistentky v těhotenství a při porodu bez ohledu na místo, kde se rozhodnou porodit.

„Péče porodních asistentek je na základě vědeckých studií po celém světě uznávána jako nenahraditelná pro ženy i jejich rodiny. Zdravotním systémům přináší zvýšení kvality péče o těhotné a rodící ženy, a zároveň přinášejí systému úspory,“ zdůrazňuje Zuzana Štromerová, porodní asistentka a zakladatelka Porodního domu U čápa. „Pro zdravé těhotné a rodící ženy jsou porodní asistentky nejefektivnějšími poskytovatelkami primární péče. Jsou odbornicemi na podporu přirozeného porodu. Díky svému teoretickému i praktickému vzdělání, zaměřenému na podporu zdraví těhotných i bezpečný a hladký průběh porodu, jsou porodní asistentky nejlepší prevencí komplikací. Jsou připravené rozeznat blížící se komplikace, a v takové situaci neprodleně předat ženu do péče lékaře,“ vysvětluje Štromerová.

„Plným zařazením porodních asistentek do systémů zdravotní péče se zlepšuje výrazně i péče o nemocné těhotné a o ženy procházející komplikovaným porodem, protože lékaři pak mají mnohem více času a prostoru soustředit se na komplikované případy,“ dodává Petra Ali Doláková z Porodního domu U čápa.

Z konference dále vyplynulo, že pokud by měly všechny zdravé těhotné a rodící ženy v České republice k dispozici samostatně působící porodní asistentku – ať už v porodnici, porodním domě nebo v domácím prostředí – výskyt poranění při porodu i úmrtnost žen by se výrazně snížila. „Současná praxe, kdy lékaři v porodnicích vedou fakticky všechny porody, je nesmyslná a dávno překonaná. Striktní odmítání porodů v porodních domech nebo doma není vědecky podložené. Evropské státy se srovnatelnou úrovní lékařské péče, jako je ta česká, respektují právo ženy zvolit si místo porodu a mít při tom zajištěnou péči porodní asistentky. Statistiky novorozenecké úmrtnosti jsou přitom naprosto srovnatelné, a dokonce dosahují lepších výsledků ve výskytu poporodních poranění nebo v mateřské úmrtnosti,“ uzavírá Petra Ali Doláková.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost v EU - návod k použití

http://obcan.ecn.cz/eu
Občanská společnost
Praktické informace jak využít občanská práva v Evropské unii Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz