Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ekologické organizace a vědci odmítají prodloužení lanovky na Pradědu

15. 5. 2012 - OLOMOUC [Econnect/Hnutí Duha]

Krajský úřad Moravskoslezského kraje posuzuje žádost investora o rekonstrukci a prodloužení lyžařského vleku mezi Ovčárnou a Petrovými kameny v NPR Praděd. Předmětem záměru a posuzování je vybudování nové horní a dolní stanice lanové dráhy, osmi betonových masivních sloupů, prodloužení o 90 metrů a rozšíření sjezdové trati. Kvůli tomuto záměru má mimo jiné dojít ke kácení unikátních horských smrčin v přísně chráněné rezervaci.

Se záměrem v předložené podobě nesouhlasí Správa CHKO Jeseníky, Ministerstvo životního prostředí, Česká inspekce životního prostředí, Hnutí DUHA a vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, kteří přírodu na Pradědu dlouhodobě zkoumají. Uvedené organizace a vědci upozorňují kromě negativních dopadů kácení horských smrčin také na problém zvýšeného turistického tlaku na unikátní alpinskou tundru, kterou obývá řada vzácných a chráněných druhů. Některé rostliny jsou tak vzácné, že se jinde než na Pradědu nevyskytují.

Hodnocení, které předložil investor, se setkalo s ostrou kritikou zainteresovaných organizací, podle kterých je materiál metodicky nesprávný, nekorektní a argumentačně slabý. Společenský přínos prodlužení lanovky o 90 metrů je více než sporný a nemůže nahradit zničení části evropsky významného území, která patří v rámci celé chráněné lokality za vůbec nejcennější.

Hnutí DUHA upozorňuje, že péče o nejvzácnější území s nejvyšším stupněm ochrany v ČR nemůže zahrnovat jeho ničení novými sjezdovkami. „V tom případě bychom museli konstatovat, že ochrana přírody je u nás přítomna jen na papíře,“ uvedl Miroslav Kutal z Hnutí DUHA Olomouc. „Je to asi stejné, jako bychom ze Sloupu Nejsvětější Trojice v Olomouci, chráněného jako památka UNESCO, postavili tobogán a argumentovali, že jsme při tom zničili jen 5 soch. Stejně absurdně působí i návrh investora Josefa Figury na prodloužení lanové dráhy skrz dvě stě let starý horský les. Přitom lyžaři můžou již dnes využívat tisíce metrů sjezdových tratí v okolí Malé Morávky a Karlova mimo nejcennější klenoty naší přírody,“ doplnil Miroslav Kutal. Celé stanovisko Hnutí DUHA Olomouc je k dispozici na webových stránkách organizace.

Konečné stanovisko o posuzování záměru na životní prostředí vydá krajský úřad do 30 dnů od uplynutí lhůty na vyjádření k posudku, tj. do 11. 6. 2012.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz