Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Nigérie mě tankuje – Amnesty International vyráží na kolech do ulic podpořit obyvatele Afriky

24. 4. 2012 - PRAHA [Econnect/AI]

Ve středu 25. dubna proběhne od 18:00 hodin v Praze další cyklistická akce pro veřejnost. Jejím cílem je upozornit na chování firmy Shell, která způsobila v africké Nigérii při těžbě ropy rozsáhlou devastaci krajiny i lidských životů. Happening pořádá mezinárodní organizace Amnesty International v rámci své kampaně Shell: ropa za každou cenu.

Společnost Shell působí v deltě africké řeky Niger už více než 50 let. Za tu dobu došlo k řadě úniků ropy, které lze jejich rozsahem přirovnat k ropné katastrofě v Mexickém zálivu v roce 2010. „Ve středu, 25. dubna, se sejdeme před sídlem firmy Shell a pokusíme se jejím zástupcům předat petici s našimi požadavky. Trváme na tom, aby firma Shell přijala odpovědnost za ropné tragédie, které způsobila, a zaplatila 1 miliardu amerických dolarů jako počáteční vklad potřebný k vytvoření nezávislého fondu pro vyčištění zamořeného území Ogonů,“ uvedl Mark Martin, ředitel české pobočky Amnesty International. Poté se aktivisté na kolech a jiných nemotorových vozidlech přesunou na jednu z čerpacích stanic firmy Shell, kde budou pokračovat v apelu na firmu.

CO: Nigérie mě tankuje – Cyklohappening za nápravu ropné katastrofy
KDE: na čerpací stanici firmy Shell – adresa roh ulic Vídeňská a U krčského nádraží, Praha 4. Akce bude zahájena před pobočkou firmy Shell v Praze - ul. Antala Staška 2027/79, Praha 4, metro Budějovická.
KDY: středa 25. dubna 2012, od 18:30 na pumpě, od 18:00 před sídlem společnosti Shell

Jedním z mnoha případů, na které AI poukazuje, jsou dva úniky ropy na území Bodo v regionu Ogoniland z roku 2008. Shellu trvalo poprvé 72 a podruhé 77 dní než závadu opravil, a proto došlo k obrovskému zamoření polí a rybníků v oblasti, kde žije 69 000 obyvatel. Tři roky po této havárii nedošlo k nápravě a území nebylo vyčištěno.

„Ropná katastrofa zasáhla obrovské množství lidí. Společnost Shell však nabídla celé téměř 70 000 lidí čítající komunitě pouze 50 pytlů rýže a fazolí, 50 krabic mléka, cukru a rajčat a 50 krabic oleje,“ vysvětluje Mark Martin. „Požadujeme, aby přijala plnou odpovědnost za své chování a zaplatila vyčištění i odpovídající kompenzaci.“

Více informací o samotné akci i kampani Shell: ropa za každou cenu naleznete na stránkách kampaně www.zakazdoucenu.cz či www.amnesty.cz.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Informační partner oblasti Životní prostředí

Ekolist
Deník o životním prostředí

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz