Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Arnika: Americký výzkum ukázal, že aleje zvyšují bezpečnost provozu na silnicích

19. 3. 2012 - PRAHA [Econnect/Arnika]

Nechuť některých silničářů k udržování a vysazování silničních stromořadí je na celém světě obdobná. Cestáři i policisté také stromy často označují za příčinu dopravních nehod. Jenže obyvatelé mnoha zemí aleje vnímají jako krásný a užitečný prvek krajiny a přejí si jejich zachování. A studie potvrzují, že aleje nebezpečné nejsou.

Výzkumníci z amerického Institutu dopravních inženýrů (ITE - Institute of Transportation Engineers) zjišťovali, zda má mýtus o nebezpečnosti stromů opodstatnění. A došli k překvapivému závěru: aleje nejenže nejsou nebezpečné, ale dokonce zvyšují bezpečnost řízení. K podobným závěrům došla také studie prováděná ve Francii, kterou Arnika představila nedávno.

„Také v České republice se najde řada politiků a úředníků, kteří lidi straší údajně nebezpečnými stromy a stále trvají na kácení alejí. Dosud zde však neexistuje žádná vědecká studie nebo statistika, která by tento strach ze stromů potvrzovala,“ říká Martin Skalský z Arniky. Ze statistik dopravní policie vyplývá, že hlavními příčinami dopravních nehod je příliš rychlá jízda, telefonování, nepozornost nebo alkohol za volantem. Srážka automobilu se stromem je pak následkem, nikoliv příčinou nehody.

Po zkušebních jízdách absolvovali řidiči pohovor, během něhož byli dotázáni na celkovou bezpečnost právě projeté trasy, dojem ze stavu krajnice a jejich pocit bezpečí.

Ukázalo se, že řidičům je příjemnější jízda v aleji, neboť stromy lépe vymezují krajnici a usnadňují tím orientaci na vozovce. Alej také umožňuje předvídat směr cesty. Různorodé prostředí, které stromy podél cesty vytvářejí, vede řidiče k bezpečnějšímu řízení. Ve městě s alejemi jeli řidiči v průměru téměř o 5 km/h pomaleji, než ve městě bez alejí. To se týkalo jak řidičů, kteří jeli obecně pomaleji, tak i rychlejších jezdců.

Výzkumníci z testu vyvozují, že stromy podél silnic mají pozitivní účinek na pocit bezpečí u řidičů, kteří díky aleji lépe vnímají krajnici, i na bezpečnější styl jízdy. Z toho vyplývá, že inženýrské standardy pro konstrukci silnic by měly být reformovány, aby umožnily standardní výsadby stromů u nově budovaných silnic i snadnou údržbu a obnovu alejí u již existujících komunikací. Podle závěrů studie můžeme na alejové stromy nově pohlížet nejen jako krásný prvek krajiny, ale také jako na jeden z bezpečnostních prvků silnice.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz