Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Čtvrteční jízda jarní Prahou zahájí cyklistickou sezónu

14. 3. 2012 - PRAHA [Econnect/Auto*Mat]

Projet se centrem Prahy na kole ve společnosti podobně naladěných lidí můžete již tento čtvrtek 15. března. Iniciativa Auto*Mat zahájí březnovou jízdou symbolicky letošní cyklistickou sezónu. Statistiky přitom ukazují, že obliba jízdního kola pro dopravu po Praze rapidně rostě. Nárůst pohybů cyklistů v ulicích města mezi roky 2010 a 2011 dosahuje neuvěřitelných 46 %. Auto*Mat připomíná, že magistrát by měl reagovat na zájem obyvatel a dotvářet infrastrukturu pro jízdní kola a bezpečnost cyklistů zejména v centru, kde taková opatření zcela chybí.

„Rychlý nárůst počtu cest, které lidé vykonají po městě na jízdním kole, signalizuje, že i Pražané následují životní styl obyvatel nejvyspělejších evropských metropolí,“ komentuje statistiku Vít Masare z iniciativy Auto*Mat. „Zkrátka, posedávání v autě v dopravních zácpách a zamořování okolí přestává být normou, naopak rychlý a nezávislý pohyb ulicemi na kole je stále více populární,“ dodal Masare. Podle zatím posledního průzkumu agentury GfK z roku 2010 používá jízdní kolo pro své cesty alespoň jednou týdně zhruba 140 tisíc Pražanů.

Tomu ovšem vůbec neodpovídají městské investice do cyklistické dopravy. „Tunel Blanka letos spolyká 5,8 miliard. Náměstek primátora pro dopravu Josef Nosek přitom seškrtal investice na výstavbu cyklistické infrastruktury z loňských 25 milionů korun na pouhých 8. Takovým tempem by se magistrátní „Koncepci rozvoje cyklistické dopravy do roku 2020“ podařilo naplnit někdy kolem roku 2100. “ říká dopravní odborník iniciativy Auto*Mat Vratislav Filler. „Španělská Sevilla zvládla podobný úkol v ekonomické recesi za tři roky. Nehledě k tomu, že snižování investic znamená při nárůstu počtu cyklistů hazardování s bezpečností Pražanů,“ podotýká Filler.

Březnová cyklojízda bude předzvěstí Velké jarní cyklojízdy, která se letos koná pod záštitou radní hlavního města Prahy Aleksandry Udženije ve čtvrtek 19. dubna. Stále populárnější společenská akce, oslavující svobodný pohyb na kole jako ideální formu individuální městské dopravy, na podzim přilákala na osm tisíc lidí. Podobně jako v září cyklojízdu zakončí slavnostní rituál společného zvedání kol nad hlavu, celosvětový symbol Critical Mass.

Sraz účastníků březnové cyklojízdy je ve čtvrtek 15. března 2012 v 18 hodin na náměstí Jiřího z Poděbrad. Účastníci pojedou pomalým tempem necelé dvě hodiny centrem Prahy, aby dojeli do hotelu Mosaic House na Karlově náměstí, jenž je držitelem v České republice stále unikátního certifikátu „Cyklisté vítáni“.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz