Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

EPS: Chce ODS zabránit tunelování státních firem nebo mlží?

13. 3. 2012 - BRNO [Econnect/EPS]

Na dnešním hlasování o programu sněmovny se rozhodne o tom, zde se na pořad schůze dostane návrh na rozšíření dozoru NKÚ nad státními firmami. Poslanec Benda z ODS představil na poslední chvíli návrh, ve kterém chce dohled NKÚ nahradit povinným auditem účetnictví. Podle organizace právníků EPS, která stojí za Pankráckou výzvou, je návrh ODS pro kontrolu korupce a tunelování státních firem nedostatečný.

„ODS přichází po více než roce projednávání s návrhem, který nemá šanci změnit stávající stav a znemožnit tunelování státních firem. Fakt, že ODS odmítá zvednout pokličku nad hospodařením státních firem a pustit do něj nezávislou kontrolní instituci si vykládáme jako nepřímý důkaz toho, že státní firmy jsou jedním ze zdrojů financování strany,“ říká k tomu právník Martin Fadrný.

Proč podle právníků audit k zabránění tunelování státních firem nestačí?

- NKÚ může zkontrolovat účelnost vynaložených prostředků, hospodárnost jejich vynaložení a zákonnost například zadávání zakázek. Auditor kontroluje pouze výsledky účetnictví firmy v daném období.
- NKÚ dává doporučení k nápravě a může se k nim v dalších letech vracet a pohlídat jejich naplňování. Auditor tuhle možnost podle stávající legislativy nemá.
- NKÚ může kontrolovat jak firmu, tak i chování vlastníka, například daného ministra nebo ministerstva.
- NKÚ se může zaměřit na tentýž problém ve více firmách a sledovat například zadávání zakázek nebo formulace stanov, apod. Auditor by kontroloval jen jednu firmu za daný rok a k širším souvislostem, které jsou pro odhalení korupce klíčové, přístup nemá.
- Audit účetní závěrky a zveřejnění závěrečné zprávy už na většinu firem tak jako tak dopadá a stav korupce ve státních firmách, četné skandály i konstatování BIS jasně ukazují, že to samo o sobě nestačí.
- ODS argumentuje doporučením OECD, které však ve skutečnosti pouze říká, že bez ohledu na externí kontrolu by firmy měly mít audit účetnictví dle mezinárodních standardů.

Podrobněji se návrhu ODS a srovnání externího auditu se zamýšlenou kontrolou ze strany NKÚ věnuje analýza EPS: http://www.eps.cz/zpravodaj/kategorie/analyzujeme/k-navrhu-ods-na-nahrazeni-kontroly-nku-ve-statem-a-obcemi-vlastnenyc

“Vpuštění NKÚ do státních firem je více než nutnost podle NERVu i největších protikorupčních organizací v České republice. Vláda se k němu v programovém prohlášení zavázala, a pokud si chce říkat protikorupční, musí toto opatření přijmout. Státní firmy přitom hospodaří s prostředky, které jsou srovnatelné s objemem státního rozpočtu,” dodává Martin Fadrný.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz