Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Úspěšná transformace sociálních služeb závisí především na změně myšlení společnosti

5. 3. 2012 - PRAHA [LLP/Econnect]

Cílem transformace sociálních služeb, která v současné době probíhá v České republice, není pouze zrušení ústavů sociální péče, ale především začlenění lidí s postižením do společnosti. To zahrnuje i možnost uplatnit se na pracovním trhu. Odborníci se minulý týden vrátili z Anglie, kde zjistili, že zásadním krokem pro efektivní proces přeměny této oblasti sociální péče není změna legislativy, ale myšlení a postoj společnosti.

V Anglii, kde se proces transformace sociálních služeb uskutečnil již před dvaceti lety, se dnes do začlenění lidí s postižením na pracovní trh například zapojuje mnoho dobrovolníků z řad běžné společnosti i samotných lidí s postižením. Ti mají kromě toho také šanci ukázat své pracovní kvality při takzvané „práci na zkoušku“.

Podle právničky Denisy Slašťanové z Ligy lidských práv, která se cesty do Anglie zúčastnila, je dobrovolnictví nebo krátkodobé zaměstnání výborným nástrojem i pro ty, kdo se ještě necítí na to, aby se pustili do řádného pracovního poměru, delší dobu nemohou najít práci nebo jednoduše chtějí získat více zkušeností.

Důležitá je samotná integrace, nikoli jen příprava

Nárůst tohoto systému v České republice by podle ní značně pomohl vyřešit problém nedostatku personálních kapacit při poskytování podpory lidem s postižením v komunitě, a posílil by tak sociální služby, kterých je v naší zemi nedostatek.

Ze zkušeností s transformací sociální péče v Anglii ale také vyplývá, že se při pečlivé přípravě půdy pro život lidí s postižením ve společnosti paradoxně často zapomíná na samotné zapojení těchto lidí do dění ve společnosti.

„Jednoznačná shoda byla v tom, že Angličané kladli příliš velký důraz na to, aby lidi s postižením přestěhovali do hezkých domečků, ale jaksi při tom zapomněli na to, že je potřeba je zapojit i do dění v společnosti, jako je práce, vzdělávání, volnočasové aktivity nebo služby, a ne je pouze přesadit do hezkého květináče a doufat, že tam sami pokvetou,“ uvedla Slašťanová.

Jak funguje proces transformace sociálních služeb jinde, se odborníci vydají zkoumat ještě do Nizozemí a Finska. Nabyté zkušenosti poté plánují aplikovat v České republice. Prvním krokem bude vytvoření analýzy porovnávající zahraniční právní úpravy a podmínky v České republice, poté bude následovat řada odborných školení pro zřizovatele a pracovníky ústavů a vypracování metodiky, která bude návodem, jak by měli čeští sociální pracovníci při zaměstnávání lidí s postižením postupovat.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz