Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

České organizace vyzvaly Francii k rozvojovému zaměření daně z finančních transakcí

15. 2. 2012 - PRAHA [Econnect]

Daň z finančních transakcí má sloužit rozvoji a boji proti změně klimatu. Skupina českých neziskových organizací sdružených v rámci kampaně Česko proti chudobě proto vyzvala francouzského velvyslance, aby jeho země část výdělku z nově zavedené daně věnovala na rozvoj.

Část výdělku z připravovaných nebo již schválených daní z finančních transakcí (FTT) musí být věnována na rozvojovou pomoc a boj proti globální změně klimatu. S tímto požadavkem vystoupila skupina českých neziskových organizací sdružených v rámci kampaně Česko proti chudobě v nové výzvě. Podporu tomuto postupu vyjádřilo více než půl milionu lidí z celé Evropy, členové skupiny největších ekonomik světa G20, Africká unie nebo osobnosti jako Bill Gates.

Výzva reaguje na schválení FTT ve Francii, která je zároveň lídrem ve snaze o zavedení jejího globálního ekvivalentu, tzv. Tobinovy daně. V dopise zaslaném francouzskému velvyslanci v České republice Pierru Lévymu tento krok české neziskové organizace ocenily, zároveň ale upozorňují na to, že francouzská daň neurčuje, jak bude s nově získanými penězi naloženo a zdůrazňují, že původním smyslem tohoto mechanismu byla alespoň částečná podpora rozvoje a boje proti klimatické změně.

O přijetí podobného nástroje již nyní uvažuje mnoho států i některé nadnárodní instituce. Daň z finančních transakcí schválila minulý rok i Evropská komise. Podle jejího předsedy Josého Barrosa by měla EU přinést přibližně 55 miliard eur ročně. Smyslem daně je ale především omezit mezinárodní spekulativní finanční transakce, které stály v zárodku mnoha krizí.

Globální Tobinova daň by mohla celosvětově přinést podle konzervativních odhadů ročně přibližně 150 – 300 miliard dolarů. K dosažení Rozvojových cílů tisíciletí by přitom podle údajů Světové banky mělo stačit navýšení mezinárodní pomoci o 40 – 60 miliard dolarů. K výraznému zlepšení životní situace obyvatel rozvojových zemí by tak stačila přibližně pětina až čtvrtina výnosu Tobinovy daně.

Situace ve Francii je obzvláště důležitá, protože podle signatářů výzvy existuje vysoká pravděpodobnost, že podoba francouzské daně bude sloužit jako precedent dalších daní uvalovaných v budoucnosti na finanční sektor jak v Evropě, tak celosvětově.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz