Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Arnika zveřejnila kalkulačku nákladů na recyklaci pro rok 2012

6. 2. 2012 - PRAHA [Econnect/Arnika]

Arnika připravila pro obce a města kalkulačku výnosů a nákladů na tříděný sběr. Díky kalkulačce si mohou obce a města spočítat, jak je pro ně recyklace výhodná.

"Více vytříděných materiálů samozřejmě víc stojí, obcím ale vzrostou jednak příjmy od společnosti EKOKOM, jednak se jim sníží náklady za skládkování, takže celkově ušetří,“ vysvětluje Milan Havel z Arniky.

Kalkulačka zohledňuje nové smluvní podmínky, které pro tříděný sběr stanovila společnost EKOKOM. Díky jednoduchému programu si mohou obce jednoduše optimalizovat sběrnou síť a zjistit, zda vyváží kontejnery prázdné, správně vytížené či přeplněné. Mohou si spočítat, jak se jim recyklace vyplatí.

Ukázku výpočtu vidíte na grafu, který byl sestaven pro modelovou obec s 10 tisíci obyvateli, která vytřídila v roce 36,6 kg na 1 obyvatele (průměr ČR v roce 2010). Graf počítá s rovnoměrným nárůstem recyklace papíru, plastů, skla o 10, 20, 30 ,40 a 50 %. Vytíženost kontejnerů je stále stejná, náklady na pořízení nových kontejnerů nejsou započteny, náklady na svoz jednotlivých komodit ano. Započten není zisk z prodeje surovin. Nárůst úspor je dán růstem příjmů od společnosti EKOKOM a nižšími náklady na skládkování odpadu (pevná cena 2400,- Kč/tunu = průměr ČR). Náklady obce jsou rozdíl nákladů na svoz papíru, plastů a skla a příjmu od Ekokomu. Velikost úspor a nákladů je přepočten na 1 obyvatele za rok.

V roce 2010 byly průměrné náklady na tříděný sběr při započtení příspěvku od společnosti EKOKOM poloviční oproti skládkování - cca 1200 Kč oproti 2400 Kč (bez započtení úspor za skládkování menšího množství odpadů).

Podle zjištění Arniky jsou mezi městy a obcemi značné rozdíly. V nákladech i v množství vytříděných surovin. Na stránkách Arniky naleznete příklady měst a obcí, které dosahují v některé oblasti odpadového hospodářství zajímavých výsledků, například příklady měst, které vytřídí přes 100 kg surovin na 1 obyvatele za rok (Planá nad lužnicí, Semily, Tábor, Zliv).

Arnika dále jsme zpracovala zajímavé příklady ze zahraničí. Ty ukazují, že je možné v obcích, městech i regionech vytřídit podstatně více surovin (60 % i víc) a také produkovat méně odpadů ke spalování či skládkování.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz