Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Znečištění ovzduší jemným prachem ohrožuje zdraví Plzeňanů

13. 1. 2012 - PLZEŇ [Econnect]

Znečištění plzeňského ovzduší prachem přesáhlo v loňském roce platné limity. Byl překročen počet dní, po které smí znečištění legálně přesáhnout krátkodobý limit pro polétavý prach (PM10), i limit pro celoroční průměrnou hodnotu znečištění jemným prachem. Plzeň se tak i v roce 2011 zařadila mezi města, kde byli obyvatelé nuceni dýchat ovzduší znečištěné více než připouští platný český zákon i evropská směrnice o ovzduší.

„Plzeňané dýchali ovzduší zamořené prachem natolik, že byla značně překračována nejen doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO), ale i platné limity stanovené zákonem a evropskou směrnicí pro kvalitu ovzduší,“ uvedl MUDr. Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví a dodal: „Denní limit pro znečištění prachem činí 50 μg/m3 a je povoleno ho překročit 35-krát za rok. Monitorovací stanice Plzeň-Lochotín a Plzeň-Slovany ale podle ČHMÚ zaznamenaly překročení limitu po 49 dnů v roce. Také průměrná roční koncentrace jemného prachu na Lochotíně překročila platný limit a byla dokonce 2,5-krát vyšší než hodnota doporučená Světovou zdravotnickou organizací. Taková míra znečištění jednoznačně ohrožují lidské zdraví.“

Jako polétavý prach se obvykle označují částice s průměrem menším než 10 μm (PM10) a jako jemný prach pak částice s průměrem menším než 2,5 μm (PM2,5). Krátkodobé vdechování prachu zvyšuje počet zánětlivých onemocnění plic, působí negativně na srdečně-cévní systém, vede ke zvýšení počtu hospitalizací a k vyšší úmrtnosti. Dlouhodobé působení prachu zhoršuje plicní funkce u dětí i dospělých, zvyšuje počet chronických obstrukčních onemocnění plic a snižuje délky dožití hlavně v důsledku úmrtí na srdečně-cévní a plicní onemocnění.

„Plánovaná stavba spalovny odpadů v Chotíkově nebo obřího obchodního centra Aréna/Corso na místě kulturního domu mohou být dalším významným zdrojem znečištění a mohou přinést další zhoršení ovzduší. V případě obchodního centra dokonce zhoršení ovzduší už potvrdil proces posuzování vlivů na životní prostředí (EIA). Přesto Krajský úřad Plzeňského kraje vydal se stavbou souhlasné stanovisko. Je nepochopitelné, že se tak stalo, ačkoli na veřejném projednání EIA bylo potvrzeno, že už dnes jsou v lokalitě překračovány platné limity a nebyla ani vypočtena zdravotní rizika vyplývající ze zhoršení kvality ovzduší,“ uvedl Martin Hyťha z Dětí Země Plzeň.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz