Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Úřady neberou při stavbě spalovny ohled na občany, chystá se žaloba

9. 1. 2012 - PRAHA [Econnect]

Občanské sdružení Plzeňané proti spalovně Chotíkov je nespokojené s postupem úřadu v Městě Touškově, který rozhoduje o plánované stavbě spalovny. Úřad ho totiž spolu s dalšími desítkami občanů, kteří podali své připomínky k projektu, vyloučil z řízení. Sdružení proto chystá žalobu a tvrdí, že jsou místní úředníci podjatí.

„Podle stavebního úřadu v Městě Touškově nás zplodiny ze spalovny nijak nepostihnou, přestože bydlíme pouhých pár kilometrů od Chotíkova po směru větru. Rozhodl o tom, aniž by měl na stole studii EIA, která má zasaženou oblast stanovit a posoudit vlivy na životní prostředí,“ říká Markéta Balcarová, obyvatelka lochotínského sídliště a členka sdružení Plzeňané proti spalovně Chotíkov . „Považuji tento postup za naprosto nesmyslný a nezákonný. Je to výsměch všem občanům, kteří podali své připomínky a byli nekompromisně vyloučeni,“ dodává.

Sdružení podalo odvolání u Ministerstva pro místní rozvoj a chystá proti vyloučení soudní žalobu. Kritizuje také to, že jsou úředníci na rozhodujících pozicích podjatí, protože je na stavbě spalovny obec finančně zainteresovaná.

Podjatost jedné ze zaměstnankyň stavebního úřadu v Městě Touškově už uznal Krajský úřad Plzeňského kraje na konci prosince. Návrh na její vyloučení podalo Sdružení pro udržitelný rozvoj obce Chotíkov, které se také staví proti stavbě spalovny. „Jsme rádi, že nám dali za pravdu. Podali jsme návrh na vyloučení všech dalších pracovníků. Chtěli bychom, aby se celé územní řízení přesunulo na zcela jiný stavební úřad mimo Plzeňský kraj, který nebude mít na stavbě zájem,“ říká člen chotíkovského sdružení Milan Reiniger.

„Podle našeho názoru Plzeň v současné době spalovnu vůbec nepotřebuje. Před měsícem jsme vyzvali v otevřeném dopise zastupitele, aby přehodnotili nutnost její výstavby především kvůli reálné možnosti likvidovat komunální odpad v plynárně v Sokolově. Na základně našeho dopisu byl pověřen technický náměstek primátora Ing. Rund, který by měl se Sokolovskou uhelnou a. s. o této výhodné nabídce jednat. S napětím proto čekáme na zasedání Zastupitelstva města Plzně dne 19. 1. 2012, které se má nabídkou zabývat,“ doplňuje Markéta Balcarová.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz