Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ekologické organizace: Víme jak zachránit miliardy korun a nabízíme státu pomoc

13. 12. 2011 - PRAHA [Econnect]

Vláda může vyhrát hrozící dvoumiliardovou arbitráž s firmou Bauhaus a předejít dalším podobným sporům. České ekologické organizace vědí jak na to a nabízejí vládě pomoc. V otevřeném dopise to napsaly premiéru Nečasovi (OSD), místopředsedovi vlády Schwarzenbergovi (TOP 09) a místopředsedkyni kabinetu Peake (VV). Organizace tak reagovaly na záměr firmy Bauhaus žalovat český stát ve věci investice do prodejny v Brně-Ivanovicích. Hypermarket byl postaven na základě pokoutně vydaného stavebního certifikátu. Ten nyní přezkoumává soud, neboť stavebník využil chyby v zákoně a obešel své sousedy a sousedky. Do rozsudku nesmí Bauhaus prodejnu otevřít.

Pokud firma Bauhaus splní svoje hrozby bude Česká republika čelit až dvoumiliardové arbitráži. Další žaloby za miliardy budou následovat, pokud se nezmění stavební zákon. Ten současný totiž umožňuje, aby developeři velkých staveb obcházeli stavební povolení a místo něj si zaplatili za vydání stavebního certifikátu od takzvaného autorizovaného inspektora. Pokud je certifikát vydán v rozporu s předpisy a státní orgány se postaví na odpor, mohou developeři využít nedostatku v zákoně a stát zažalovat. A to i přesto, že se sami stavbou dopustí protiprávního jednání.

To se stalo i v případě brněnského Bauhausu, který od začátku provázely nezákonnosti. Od nedodržení limitů prodejní plochy v územním plánu, přes navezení zboží do nezkolaudované budovy až po nelegální vztyčení osvětlení budovy i parkoviště. Proti porušování předpisů zde vystoupili místní lidé, část zastupitelstva i nevládní organizace NESEHNUTÍ. „Od začátku jsme upozorňovali na porušování předpisů při přípravě projektu i samotné stavbě, ale místní stavební úřad ani brněnský magistrát nedokázaly vynutit nápravu,“ říká tehdejší i současný zastupitel Tomáš Bradáč (BEZPP).

Bauhaus však najal autorizovaného inspektora Milana Teigisera, který potajmu vystavil certifikát. Aby se vyhnul námitkám, neoslovil sousedy a sousedky – a tím hrubě porušil stavební zákon. Ministerstvo pro místní rozvoj kvůli chybnému zákonu nedokázalo zajistit zrušení certifikátu. O přezkoumání se postarali až místní občané a občanky a NESEHNUTÍ, jenž prostřednictvím Advokátní kanceláře Šikola a partneři inspektora zažalovali. Soud uznal, že certifikát je podezřelý a uvalil na něj předběžné opatření. Zakázal tak otevření prodejny, kterou Bauhaus mezitím nechal na rychlo dostavět.

Ekologické organizace nyní nabízejí vládě pomoc, pro případ arbitráže s Bauhausem. „Máme zdokumentovaná četná porušení zákonů ze strany Bauhausu, najatých developerských firem a inspektora Teigisera a pomůžeme prokázat, že firma nemá na odškodnění od státu nárok,“ říká Jiří Koželouh z NESEHNUTÍ.
Další spory však budou následovat. „V Česku se rozmáhá výstavba s protizákonně vyhotovenými certifikáty, hrozí další miliardové arbitráže. Proto je třeba urychleně změnit stavební zákon, aby již utajené vydávání certifikátů nebylo možné. I v tomto vládě rádi pomůžeme,“ říká Petra Humlíčková, právní expertka z asociace neziskových organizací Zelený kruh.

Případ Bauhausu v Brně-Ivanovicích je jedním z mnoha, kdy se díky účasti občanských sdružení ve správních řízeních podařilo odhalit a zdokumentovat porušování zákonů a vyhlášek ze strany developerů. „Stát by si měl vážit aktivity občanských sdružení a zachovat jejich práva účastnit se územních i stavebních řízení. Ukazuje se, že jsou často jedinou pojistkou důsledného vymáhání českých zákonů,“ říká Milan Štefanec z NESEHNUTÍ.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz