Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Greenpeace požaduje šetrnou likvidaci ostravských kalů

9. 11. 2011 - PRAHA [Econnect]

Greenpeace ČR dnes vyzvala Českou inspekci životního prostředí k zastavení nezákonného transportu ostravských kalů a jejich skladování na území Ústeckého kraje. Greenpeace požaduje zajištění likvidace ostravských kalů šetrnější technologií pro lidské zdraví a životní prostředí, nežli je spalování. Organizace dnes zároveň podala odvolání proti souhlasu Ústeckého kraje s dovozem, skladováním a pálením nebezpečného odpadu z ostravských ropných lagun.

V posledních týdnech putují mezi Ostravou a Litvínovem vlaky převážející nebezpečný odpad z ostravských ropných lagun. Likvidace ostravských kalů přitom provází od samého počátku série pochybných postupů a prapodivných rozhodnutí. Původní technologie navržená ve smlouvě se zásadně liší od postupu, kterým nyní Geosan s kaly nakládá.

Greenpeace je přesvědčeno, že problém je potřeba řešit nikoli spalováním, nýbrž kvalitní technologií, která minimalizuje rizika pro lidské zdraví a životní prostředí. V současné situaci by bylo nejlepší, odtěžené kaly místo transportu přes celou republiku dočasně uložit na zajištěné skládce nebezpečného odpadu a přimět firmu Geosan, aby tento nebezpečný odpad zlikvidovala způsobem, který minimalizuje rizika pro lidské zdraví a životní prostředí. Teprve poté má přijít na řadu bezpečný převoz na místo likvidace. Greenpeace v této souvislosti v uplynulých týdnech oslovilo několik expertů a podle dosavadních zjištění existují i v České republice šetrnější technologie likvidace ostravských kalů.

„Stávající navážení kalů na skládku u Litvínova je podle našeho názoru nezákonné a je jen špičkou ledovce v rámci celého tohoto šlendriánu. Máslo na hlavě mají všichni zainteresovaní: ministerstvo životního prostředí, ministerstvo průmyslu, Topolánkova vláda, Moravskoslezský a Ústecký kraj a hlavně Geosan,“ prohlásil dnes Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR, a dodal: „Proto dnes podáváme odvolání proti rozhodnutí kraje a apelujeme na Českou inspekci životního prostředí, aby zastavila stávající postup. Kaly je nutné zlikvidovat šetrnější technologií, ideálně nespalovací.“

Geosan měl řadu let na to, aby našel způsob jak zneutralizované kaly likvidovat, a nyní vše tlačí na poslední chvíli. „Pokud dojde k jakémukoliv zdržení, je to chyba Geosanu a také odpovědných státních úředníků. Smyslem našeho kroku není činit obstrukce, nýbrž snaha prosadit skutečně účinné a šetrné řešení tohoto problému. Trváme na tom, že je nutné přimět firmu Geosan, aby zlikvidovala tento nebezpečný odpad způsobem, který neohrožuje lidské zdraví a životní prostředí,“ vysvětluje Jan Freidinger.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz