Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Sedmá generace č. 2/2005: Alternativní turistika pod lupou

6. 4. 2005
[Econnect / Sedmá generace] -


Druhé číslo společensko-ekologického časopisu Sedmá generace, které právě vyšlo, si bere na mušku alternativní formy turistiky. Přínosy i stinné stránky takzvané ekoturistiky načrtává úvodní článek Petra Ledviny. Snaží se rovněž odpovědět na otázku, kdo jsou ekoturisté a zda tento šetrný způsob cestování neexistuje jen v hlavách akademiků. „Mezi záplavou nejrůznějších nabídek agentur je těžké rozpoznat opravdovou ekoturistiku od pouhých pobytů v atraktivních oblastech, kde návštěvník spíše škodí, než někomu prospívá.“

Jaké má česká venkovská turistika šance a co ji naopak ohrožuje, jak vypadají prázdniny na ekologickém statku a proč Holanďany láká Malá Morávka, zjišťovaly na svých cestách redaktorky časopisu.

Téma uzavírá sociologická sonda, která odhaluje, zda se ekologové na svých dovolených chovají skutečně ekologicky. „I já jsem se domníval,“ píše Petr Ledvina, autor článku Na duhových cestách, „že mezi svými respondenty najdu významnou skupinu pravidelných cestovatelů do dalekých krajin. To se mi však nepotvrdilo. Jak přiznal jeden z nich, může to být jen nedostatkem finančních prostředků v době, kdy má člověk hodně volného času, a nedostatek volného času v pozdějších letech, kdy už penězi disponuje ve větší míře.“

V rubrice Drobnohled doplňuje známé seriály o alternativní ekonomice a genetických technologiích nová série reportáží z moravských ekologických farem.

Libor Matoušek a Vojtěch Kotecký odhalují, koho chrání Státní úřad pro jadernou bezpečnost: „SÚJB žádost o povolení k zavážení paliva do temelínského reaktoru vyřídil během dvou dnů a oficiální rozhodnutí vydal o státním svátku. Ve spěchu dokonce s ledovým klidem porušil zákony i své vlastní předpisy...“

Bohuslav Sedláček se zamýšlí nad ne zcela odůvodněnou výstavbou rychlostní silnice R35. Diskuse o ní se totiž zúžila pouze na otázku trasy. S ní spojený příchod prosperity – údajné družky všech dálnic – tak stále zůstává neotřesitelnou jistotou (nejen) komunálních politiků.

Karel Polanecký upozorňuje na krizi, kterou může nastartovat květnová konference Dohody o nešíření jaderných zbraní. „Nepodaří-li se nalézt kompromis mezi zájmy jaderných mocností a zemí, které jaderné zbraně nevlastní, hrozí reálné nebezpečí, že řada států od dohody odstoupí. Podobný vývoj by nepochybně zhoršil mezinárodní bezpečnostní situaci na úroveň neznámou od konce studené války.“

Rozhovorem s vedoucím oddělení Myslivosti, střelectví a ekologie Českomoravské myslivecké jednoty Luďkem Králíčkem pak končí tématický blok věnující se problematice velkých šelem u nás (viz SG 12/2004, 1/2005). „Myslivcům se neustále předhazuje, že chtějí lovit rysa a vlka, protože je nenávidí. To není pravda. Nenávidí snad zajíce a srnce, které střílejí?“

Druhé letošní číslo přináší znovuzrozenou literární rubriku Zahrada. Jiří Zemánek zde představuje výjimečnou výstavu fotografií Jaroslava Anděla zachycující krajinu cest Karla Hynka Máchy, Světlana Hejsková recenzuje novou knihu Petry Procházkové Frišta, Terry Friedman rozebírá s Andy Goldsworthyem jeho sochařství „v krajině a s krajinou“: „Zahrada skrývala jakési přírodní hodiny, podle nichž fungovala. Začal jsem tedy ze stromů věšet listy, aby zachytávaly světlo. Přicházel jsem ještě před východem slunce, kdy bylo chladno, a pracoval po tmě. Věšel jsem své výtvory na stromy a čekal. Slunce postupně vycházelo a listy „oživovalo“, bylo to fantastické. Jen jsem se díval, pak přes ně slunce přešlo a dílo bylo hotové.“

Pomyslnou třešničkou na dortu právě vydané Sedmé generace je bezesporu rozhovor s básníkem Petrem Vášou o jeho ekopsychologické opeře Lišák je lišák – o jednom zdánlivě neúspěšném honu na lišku, který má nečekané vyústění: lovec sice svoji kořist nedostihne, zato nalezne sám sebe. „V klíčové scéně v závěrečném jednání je lovec předveden v Kuřimi před boží trůn, kde je souzen za duševní lenost, za nudu proti přírodě, za trestuhodnou povrchnost a tupý konformismus, za neuvěřitelné plýtvání živou vodou až do poslední kapky originality.“

O Generaci a knihkupectví

Sedmá generace je společensko-ekologický dvouměsíčník, který vydává ekologická organizace Hnutí Duha od roku 1991. Hlavním cílem všech, kteří se na tvorbě časopisu podílejí, je vytvářet prostor pro debatu o moderní společnosti, sociálních a ekologických dopadech jejího vývoje i politických, hospodářských a kulturních souvislostech současných společenských trendů. Každé číslo má nějaké ústřední téma, kterému je věnováno jeden či více větších článků. Mezi pravidelné rubriky patří rozhovory; globalizace; zelení kostlivci – významné ekologické kauzy; z luhů a hájů; ekonomika jinak.

Redakce Sedmé generace se na konci roku 2004 ocitla kvůli nedostatku finančních prostředků před důležitou volbou - uzavřít XII. ročníkem vydávání časopisu, nebo pokračovat dál, ovšem v omezeném rozsahu a s nejistými vyhlídkami do budoucna. Po poradě s vydavatelem se naštěstí rozhodla pro druhou variantu. Od roku 2005 tedy časopis vychází jako dvouměsíčník, a to s mírným zvýšením počtu stran - ze 40 na 52. Předplatné stojí 300 Kč na rok. Zda Sedmá generace vydrží, záleží především na čtenářích. Nejvíce k udržení časopisu přispívá jeho předplacení, můžete si jej také koupit ve vybraných knihkupectvích, kavárnách či klubech.

Sedmá generace nabízí ještě další možnost obohacení vašeho ducha o hodnotné čtení a vaší knihovnu o hodnotné tituly. Téměř od svého vzniku nabízí vybrané knížky z oblasti přírodních a společenských věd. Na internetových stránkách najdete nabídku v internetovém knihkupectví, přes které si knížky můžete objednat, nabídka se také objevuje jako příloha Sedmé generace. V časopise také pravidelně vycházejí recenze nových knih. Pro lepší orientaci jsou knížky rozděleny do 9 kategorií: Příroda, Ekologická etika, Ekologie v praxi, Ekonomika a globalizace, Společnost, Krásná literatura, Paragrafy pro přírodu, Lidská práva, Doprava. V nabídce najdete nyní téměř 70 titulů vydaných například nakladatelstvím Doplněk, Ivo Stehlíkem, či některými nevládními organizacemi - např. Ekologickým právním servisem, Ligou lidských práv; knížky autorů např. Miroslava Nevrlý, Mahátma Gándhí, Aleš Máchal, Erazim Kohák, Fritjof Capra, Ivan Klíma, Gary Snyder, David C. Korten aj.

Podrobné informace se dozvíte na internetových stránkách www.sedmagenerace.cz.



DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
Související odkazy
  • Sedmá generace
  • -

    Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
    Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
    Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz