Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Mýtné: místo vylepšení systému plánuje ministr dopravy obětovat kraje a obce

29. 6. 2011 - PRAHA [Econnect/Hnutí Duha]

Ministr dopravy se podle vyjádření v dnešních Lidových novinách kloní k rozšíření mýtného pro nákladní dopravu pomocí bran na určitých úsecích silnic prvních tříd a krajské silnice a obce hodlá ponechat jako oběti objíždění. Dopravní federace a Hnutí DUHA to považují za špatný krok, neboť povede k další devastaci okresních silnic v důsledku objíždění, nadále se bude zhoršovat kvalita života ve městech a vesnicích a sníží se i bezpečnost řadových motoristů. Vyzývají proto ministra dopravy Radka Šmerdu, aby se namísto zhoršování stavu zaměřil na překonání stávajícího polovičatého systému výběru mýtného. Jasné kroky v tomto ohledu požadují i kraje a postižené obce.

Aleš Kuták z Dopravní federace řekl: "Ministři dopravy současné vlády zdědili několik kostlivců ve skříni. K největším patří nekoncepčnost dopravního plánování a s tím spojené neefektivní investice do infrastruktury v řádech stovek miliard korun, ale také systém mýtného, který motivuje kamiony k objíždění mýtných úseků po silnicích, které pro těžkou dopravu nejsou uzpůsobeny, a kde se mýtné nehradí. Protože jde o silnice ve správě krajů, kde stát nehradí údržbu, problém se zametá pod koberec. Při plánování zpoplatnění je potřeba vzít v úvahu, že nákladní silniční doprava u nás podle konzervativních odhadů působí ročně škody na silničním svršku ve výši 70 miliard korun. Tento skrytý dluh je potřeba začít řešit mj. snižováním zátěže na silnicích 2. a 3. třídy, nikoliv ho polovičatým systémem prohlubovat.“

Pavel Přibyl z Hnutí DUHA, členské organizace Dopravní federace, dodal: "Ministr dopravy se nesmí nechat zastrašit vydíráním ze strany sdružení ČESMAD BOHEMIA, které hrozí blokádou a vnucuje státu svoji představu zpoplatnění pouhé necelé pětiny silnic I. třídy jako cílového stavu. Opřít se přitom ministr může jak o podporu Svazu měst a obcí, tak Dopravní komise Asociace krajů".


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz