Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Itálie odmítla návrat k jádru

16. 6. 2011 - PRAHA [Ekolist]

Itálie tento týden odmítla obnovení jaderné energetiky, kterou země opustila na konci osmdesátých let. Ve všelidovém hlasování se vyslovilo více než devadesát procent zúčastněných proti jádru. V rámci stejného hlasování odmítli i privatizaci vodních zdrojů a také možnost nedostavit se k soudu pro ministry vlády.

Premiér Silvio Berlusconi prohlásil, že odmítnutí jeho programu bylo velmi silné a vláda se podle něj zařídí. „Musíme říct sbohem jaderné energii,“ uvedl s tím, že se země bude orientovat na obnovitelné zdroje energie. Podle aktivistů hrála v referendu významnou roli jednak havárii ve Fukušimě, jednak německé ne jaderné technologii. Italové hlasovali v referendu o jádru podruhé v historii, poprvé to bylo v roce 1987, tedy rok po havárii v elektrárně Černobyl.

Po dvacet let je Itálie jedinou z nejlidnatějších zemí Evropské unie, která nevyužívá jadernou energetiku. To se před rokem rozhodla změnit vláda Silvia Berlusconiho a prosadila zákon, který umožňuje návrat k jádru. Podle plánů mělo jádro vyrábět až dvacet procent spotřeby elektrické energie, postaveny měly být čtyři nové reaktory. Začala předběžná jednání s dodavateli z Francie a dalších zemí a všechno vypadalo na jadernou renesanci. Až do japonského cunami.

Aktivisté, například z italské pobočky organizace Greenpeace, berou italské odmítnutí jako velké vítězství. „Jádro je technologie včerejška,“ řekl BBC Salvatore Barbera, vedoucí protijaderné kampaně Greenpeace. „Je to špinavé, nebezpečné a drahé. Fukušima otevřela lidem oči,“ shrnuje důvody odmítnutí Barbera. Podle podnikatelů a průmyslu je ale potřeba zajistit bezpečné dodávky energie.

Referendum se konalo 12. a 13. června. Celkově se ho zúčastnilo 57 % voličů (v případě otázky o jaderné energetice šlo přibližně o 55 %), což představuje zhruba 27 milionů lidí, přičemž více než 94 % z nich odmítlo návrat jaderného programu a 95 % odmítlo zvláštní práva pro členy vlády. Berlusconiho vláda se pokusila referendum zastavit s tím, že po japonské jaderné havárii je situace příliš emocionální. Podle politických odpůrců současné vlády by měl být neúspěch v referendu důvodem k odstoupení premiéra Berlusconiho. Aktuální referendum bylo po šestnácti letech první úspěšné, ke kterému přišlo více než 50 % oprávněných voličů.

Vedle Itálie a Německa, které má jaderný klub opustit do roku 2022, uvažuje o ukončení jaderného programu rovněž Švýcarsko. V dalších zemích, jako je Francie nebo Británie, naopak podpora jádra zůstává vysoká.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz