Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Nebezpečné lahvičky s BPA i přes zákaz stále na trhu

1. 6. 2011 - PRAHA [Econnect/Greenpeace]

Od dnešní půlnoci se v celé Evropské unii nesmějí prodávat kojenecké láhve s obsahem nebezpečného bisfenolu A (BPA). V Česku je však i přes zákaz bez problému seženete – jak v nabídce velkých obchodních řetězců, tak v internetových prodejnách. Odhalila to namátková kontrola, při které dnes Greenpeace v prodeji objevilo desítky polykarbonátových kojeneckých lahví a celou záležitost již proto podstoupilo České obchodní inspekci.

„Když v prosinci 2010 prohlásil komisař pro zdraví a spotřebitelské záležitosti John Dali, že v polovině roku 2011 nebudou žádné kojenecké lahve v EU obsahovat bisfenol A 1), asi pozapomněl, že členem unie je i ČR,“ říká Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace.

„Nejenže české ministerstvo zdravotnictví se zákazem nesouhlasilo, nepřijalo včas vyhlášku transponující zákaz do českého právního řádu a odmítlo rozšířit zákaz na další produkty pro děti, ze kterých se může BPA uvolňovat. Řada prodejců, které jsme před několika měsíci na zákaz upozornili a vyzvali, ať polykarbonátové lahve s BPA okamžitě stáhnou, je má stále v nabídce,“ doplnil Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace.
O zákazu BPA rozhodla Evropská komise na sklonku loňského roku, po vytrvalé kampani environmentálních organizací, které upozorňovaly na narůstající počet vědeckých důkazů o nebezpečnosti BPA. V lednu přijatá směrnice zakazuje od března 2011 výrobu, a od června 2011 dovoz a uvádění kojeneckých lahví s obsahem BPA v celé Evropské unii.

Greenpeace proto okamžitě po získání informací, že v ČR se pravděpodobně stále nabízí polykarbonátové kojenecké láhve s nebezpečným BPA, předalo České obchodní inspekci veškeré podklady včetně seznamu obchodních řetězců i internetových obchodů, které stále nabízejí polykarbonátové kojenecké láhve.

Bisfenol A je klasifikován jako reprotoxická látka a endokrinní disruptor (látka narušující funkci hormonů) a je spojován s celou řadou zdravotních dopadů – s nárůstem neplodnosti, zvýšeným rizikem onemocnění rakovinou, včetně rakoviny prsu a prostaty, cukrovkou, astmatem a řady dalších chronických či nevratných zdravotních problémů, často již při velmi nízké hladině expozice. 


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

5. 6. 2011

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz